Från Rilpedia
Texten från svenska Wikipedia
Ledamöter av Sveriges riksdags andra kammare 1897-1899 (utsedda vid valet den 25 september 1896).
Talmän
Stockholms stad
Första valkretsen
Andra valkretsen
Tredje valkretsen
Fjärde valkretsen
Femte valkretsen
Stockholms län
- Carl Sandqvist, f d organist, hemmansägare (för Norra Roslags domsaga)
- Erik Åkerlund, godsägare (för Mellersta Roslags domsaga)
- Gustaf Fredrik Berndes, bruksägare (för Södra Roslags domsaga)
- Carl Cederström, friherre, kabinettskammarherre (för Stockholms läns västra domsaga)
- August Pettersson, kontraktsprost (för Södertörns domsaga)
- Edvard Behmer, borgmästare (för Stockholms läns städer)
Uppsala län
Södermanlands län
- Jacob Nilsson i Grova, godsägare (för Jönåkers härad)
- Ernst Lindblad, godsägare (för Rönö, Hölebo och Daga härader)
- Carl Carlsson Bonde, friherre, överceremonimästare (för Oppunda härad)
- Ivan von Knorring, friherre, arrendator (för Villattinge härad)
- Johan Erik Olsson i Skiftinge, lantbrukare (för Väster- och Österrekarne härader)
- Knut Almquist, godsägare (Åkers och Selebo härader)
- Edvard Ploman, landskamrerare (för Södermanlands läns mindre städer)
- Adolf Aulin, bokförare (för Eskilstuna)
Östergötlands län
- Carl Johansson i Berga, hemmansägare (för Kinda och Ydre domsaga)
- Carl Rydberg, godsägare (för Björkekinds, Östkinds, Lösings, Bråbo och Memmings domsaga)
- Johan Hjelmérus, godsägare, jur dr (för Lysings och Göstrings domsaga)
- Oscar Larsson i Mörtlösa, hemmansägare (för Åkerbo, Bankekinds och Hanekinds domsaga)
- Anders Gustaf Anderson, hemmansägare (för Vifolka, Valkebo och Gullbergs domsaga)
- Per Gustaf Petersson i Brystorp, hemmansägare (för Finspånga läns härads domsaga)
- Carl Jakob Jakobson i Karlshult, lantbrukare (för Aska, Dals och Bobergs domsaga)
- August Henricson, lantbrukare (för Hammarkinds och Skärkinds domsaga)
- Robert De la Gardie, greve, landshövding, talman - se ovan (för Linköping)
- Axel Swartling, vice konsul (för Norrköpings stad)
- Theodor Zetterstrand, rådman (för Norrköping)
- August Zotterman, direktör (för Östergötlands småstäder och Gränna)
Jönköpings län
Kronobergs län
Kalmar län
- Otto Redelius, kontr. prost, f. 1835 (för Södra Tjusts härad)
- Julius Högstedt, godsägare, f. 1851 (för Aspeland och Handbörds domsaga)
- Robert Petersson i Skurö, lantbrukare, f. 1843 (för Sevede och Tunaläns domsaga)
- Per Olof Lundell, lantbrukare (för Norra Möre och Stranda domsaga)
- Carl Israel Carlsson, lantbrukare, f. 1845 (för Södra Möre domsagas västra valkrets)
- Alfred Petersson i Påboda, lantbrukare, f. 1860 (för Södra Möre domsagas östra valkrets)
- Anders Peter Danielson, hemmansägare (för Ölands domsaga) (avled dec. 1897)
- ersatt av: Adolf Johansson i Möllstorp, lantbrukare, f. 1848 (för Ölands domsaga)
- Axel Petri, rådman, f. 1835 (för Västervik och Eksjö)
- Bertrand Lindgren, borgmästare (för Oskarshamn, Vimmerby och Borgholm)
Gotlands län
Blekinge län
Kristianstads län
- Esbjörn Persson, hemmansägare, f. 1849 (för Ingelstads och Järrestads domsaga)
- Nils Svensson i Olseröd, hemmansägare, f. 1844 (för Gärds och Albo domsaga)
- Fredrik Barnekow, friherre, godsägare, f. 1839 (för Västra Göinge domsaga)
- Olof Persson i Killebäckstorp, lantbrukare, f. 1839 (för Södra Åsbo och Bjäre domsaga)
- Johannes Nilsson i Sorröd, lantbrukare, f. 1836 (för Norra Åsbo domsaga)
- Gundelach Bruzelius , hovrättsråd (för Kristianstad)
Malmöhus län
- Mårten Dahn, hemmansägare, f. 1849 (för Oxie härad)
- Nils Nilsson i Skärhus, hemmansägare, f. 1841 (för Färs domsaga)
- Jöns Andersson i Öhrstorp, lantbrukare, f. 1838 (för Rönnebergs och Harjagers härad)
- Werner von Schwerin, godsägare, f. 1851 (för Frosta domsaga)
- Ivar Månsson i Trää, hemmansägare (för Onsjö härad)
- Christian Olsson i Rögle, godsägare, f. 1859 (för Luggude domsagas norra valkrets)
- Paul Paulson i Ekeberga (för Luggude domsagas södra valkrets)
- Pehr Pehrsson i Åkarp, lantbrukare, f. 1853 (för Bara härad)
- Nils Åkesson i Södra Sandby, lantbrukare, f. 1836 (för Torna härad)
- Hans Andersson i Nöbbelöv, lantbrukare (för Vemmenhögs, Ljunits och Herrestads domsaga)
- Hans Pantzarhielm, f.d. kapten f. 1844 (för Landskrona)
- Robert Darin, lektor, f. 1843 (för Malmö stad)
- Anders Thylander, folkskollärare, f. 1846 (för Malmö stad)
- Cornelius Faxe, grosshandlare, f. 1847 (för Malmö stad)
Hallands län
- Johannes Bengtsson i Bjärnalt, lantbrukare, f. 1844 (för Halmstads och Tönnersjö härad)
- Anders Olsson i Tyllered, lantbrukare, f. 1849 (för Himle härad)
- Anders Apelstam, grosshandlare, f. 1855 (för Halmstad)
- Carl Henrik Björck, provinsialläkare, f. 1844 för (för Hallands mindre städer)
- Fredrick Åkerberg, lantbrukare, f. 1837 (för Fjäre och Viske domsaga)
-
Göteborgs och Bohus län
- Emil Baaz (för Askims och Sävedals härad)
- Carl Grundell (för Västra och Östra Hisings härad)
- Pehr Andreasson (för Inlands domsaga)
- Johannes Laurell, f. 1852 (för Lane och Stångenäs härad)
- Carl Wallentin (för Tunge, Sotenäs och Sörbygdens härad)
- Axel Ljungman, zoolog, f. 1841 (för Orusts och Tjörns domsaga)
- Hans Holmlin, rektor, f. 1844 (för Norrvikens domsaga)
- Ernst Carlson, lektor, f. 1854 (för Göteborgs stad)
- Berndt Hedgren, handlande, f. 1853 (för Göteborgs stad)
- Anders Fredrik Liljeholm, folkskollärare (för Göteborgs stad)
- Erik Wijk, affärsman (för Göteborgs stad)
- Karl Gustaf Karlsson, handlande, f. 1856 (för Göteborgs stad)
- Oscar Bergius, vice häradshöfding
- Georg Liljenroth, f. 1841 (för Göteborgs stad)
- Olof Melin, grosshandlare (för Göteborgs stad)
- Theodor Lundgren, vicekonsul, f. 1837 (för Uddevalla och Strömstad)
Älvsborgs län
- Gustaf Odqvist, godsägare, f. 1847 (för Vedens och Bollebygds härad)
- Carl Axel Carlsson, lantbrukare, f. 1833 (för Flundre, Väne och Bjärke domsaga)
- Sixten Oskar Nylander, ingenjör (för Kinds härad)
- Johan Johanson i Valared, lantbrukare, f. 1850 (för Redvägs härad)
- Elof Nilsson, lantbrukare, f. 1844 (för Vätle, Ale och Kullings domsaga)
- Tor Lundblad, (för Ås och Gäsene domsaga)
- Bengt Dahlgren, lantbrukare, f. 1836 (för Nordals, Sundals och Valbo domsaga)
- Johan Magnus Johansson, lantbrukare, f. 1843 (för Tössbo och Vedbo domsaga)
- Wilhelm Lothigius, landshövding (för Vänersborg och Åmål)
- Alfred Sandwall, bryggare, f. 1839 (för Borås stad)
- Daniel Restadius, statsråd (för Alingsås, Ulricehamn, Marstrand och Kungälv)
-
Skaraborgs län
- Magnus Bergmark, major (för Åse, Viste, Barne och Laske domsaga)
- Anders Andersson i Backgården, hemmansägare (för Kinnefjärdings, Kinne och Kållands domsaga)
- David Holmgren, kyrkoherde (för Skånings, Vilske och Valle domsaga)
- Lars Johan Jansson, hemmansägare (för Gudhems och Kåkinds domsaga)
- Carl Persson i Stallerhult, lantbrukare (för Vartofta och Frökinds domsaga)
- Sten Nordström, hemmansägare (för Vadsbro norra domsaga)
- Gustaf Bergendahl, löjtnant (för Vadsbro södra domsaga)
-
Värmlands län
Örebro län
Västmanlands län
Kopparbergs län
- Daniel Persson i Tällberg, hemmansägare, f. 1850 (för Leksands tingslag)
- Ollas Anders Ericsson, hemmansägare, f. 1858 (för Gagnefs och Rättviks tingslag)
- Anders Hansson i Solberga, hemmansägare, f. 1839 (för Falu domsagas södra tingslag)
- Samuel Söderberg, nämndeman, f. 1859 (för Falu domsagas norra tingslag)
- Jan Petter Jansson, bergsman, f. 1854 (för Grangärde, Norrbärke och Söderbärke tingslag)
- Valdemar Vahlin, läroverksadjunkt, f. 1838 (för Dalarnas städer)
Gävleborgs län
- Per Olsson i Fläsbro, hemmansägare (Hälsinglands norra domsaga)
- Johan Ericsson i Vallsta, hemmansägare, (för Västra Hälsinglands domsaga)
- Jonas Johnsson i Bollnäs, trävaruhandlare, f. 1837 (för Södra Hälsinglands domsagas västra tingslag)
- Nils Hansson i Berga, hemmansägare, f. 1835 (för Södra Hälsinglands domsagas östra tingslag)
- Olof August Brodin, skeppsbyggmästare, f. 1840 (för Gävle)
- Paul Petter Waldenström, präst (för Gävle)
- Julius Centerwall, rektor, f. 1844, (för Söderhamn)
-
Västernorrlands län
- Johan Nordin, folkskollärare, f. 1843 (för Medelpads västra domsaga)
- Gustaf Thor, faktor (för Sköns tingslag)
- Johan Nydahl, skolföreståndare (för Ångermanlands södra domsaga)
- Wilhelm Styrlander, polisuppsyningsman, f. 1854 (Ångermanlands mellersta domsaga)
- Oswald Emthén, lantbrukare, f. 1853 för (Ångermanlands västra domsaga)
- Carl Öberg, hemmansägare (för Själevads och Arnäs domsaga)
- Gustaf Ryding, f.d. talman (för Härnösand och Örnsköldsvik)
- ersatt av: Henrik Öhngren, v.konsul, f. 1853 (för Härnösand och Örnsköldsvik)
- Magnus Arhusiander, grosshandlare (för Sundsvalls stad)
-
Jämtlands län
Västerbottens län
- Adolf Wiklund i Brattfors, lantbrukare (för Nordmalings, Bjurholms och Degerfors tingslag)
- Johan Nilsson i Skravelsjö, hemmansägare, f. 1846 (för Umeå tingslag)
- Lars Dahlstedt, kyrkoherde, f. 1855 (Västerbottens västra domsaga)
- Johan Lundström, hemmansägare, f. 1854 (för Västerbottens norra domsaga)
- Nils Boström, hemmansägare, f. 1844 (Västerbottens mellersta domsaga)
- Jesper Crusebjörn, landshövding (för Umeå, Skellefteå och Piteå)
-
Norrbottens län
Källa
- Porträtt- och Biografi-album öfver 1897 års Riksdags Andra Kammare, utgiven av Aftonbladet och Dagen (Stockholm 1897)