Lista över ledamöter av Sveriges riksdags första kammare 1903
Från Rilpedia
Ledamöter av Sveriges riksdags första kammare 1903.
Yrkestiteln anger ledamöternas huvudsakliga sysselsättning. Riksdagsarbetet var vid den här tiden inget heltidsjobb. I de fall ledamoten saknar egen sida har känt födelseår skrivits ut.
Stockholms stad
- Carl von Friesen, lektor, fullmäktig i Riksbanken, f. 1847
- Edvard Fränckel, gen.konsul, f. 1836
- Johan Fredrik Ivar Afzelius, justitieråd, f. 1848
- Ragnar Törnebladh, fullmäktig i Riksbanken, f. 1833
- Oscar Almgren, grosshandlare, f. 1842
- Ludvig Annerstedt, f.d. statsråd
- Claës Gustaf Adolf Tamm, friherre, f.d. statsråd
- Wilhelm Walldén, godsägare, f. 1836
Stockholms län
- Gustaf Fredrik Östberg, godsägare, f. 1847
- Gustaf Ekdahl, handlande, f. 1835
- Joachim Beck-Friis, friherre, bruksdisponent, f. 1856
- Erik Gustaf Boström, statsminister
- Wilhelm Odelberg, disponent
Uppsala län
- Fredrik Ridderbjelke, f.d. kapten, f. 1848
- Pehr Gustaf Tamm, bruksägare, f. 1842
- Johan Fredrik Nyström, lektor, f. 1855
- Gustaf Gilljam, univ.kansler, f. 1832
Södermanlands län
- Fredrik Wachtmeister, greve, generaldirektör, f. 1855
- Filip Boström, landshövding, f. 1843
- Albert Sjöholm, kontraktsprost, f. 1841
- August Tamm, godsägare, f. 1840
- Fredrik von Rosen, greve, kammarherre, f. 1849
Östergötlands län
- Philip Otto Leonard Klingspor, greve, f.d. kapten, f. 1845
- Hugo Hedenstierna, häradshövding, f. 1836
- Axel Danckwardt-Lillieström, godsägare, f. 1839
- Harald Spens, greve, f.d. landshövding, f. 1827
- Gustaf Andersson i Kolstad, godsägare, f. 1840
- Carl Rydberg, godsägare, f. 1844
- Niklas Fosser, godsägare, f. 1835
Norrköpings stad
- Carl Johan Gustaf Swartz, fabriksidkare
Jönköpings län
- Gustaf Berg, häradshövding
- Magnus Söderberg, lantbrukare, f. 1835
- Hjalmar Palmstierna, friherre, landshövding, f. 1836
- Carl von Mentzer, kronofogde, f. 1857
- Arvid Lilliesköld, häradshövding, f. 1849
- Axel Petri, rådman, f. 1835
Kronobergs län
- Joseph Stephens, bruksägare, f. 1841
- Axel Törner, läroverksadjunkt, f. 1837
- Charles von Oelreich, landshövding, f. 1839
- Axel Hummel, direktör, f. 1860
- Arvid Posse, greve, godsägare, f. 1855
Kalmar län, norra delen
- Carl Lybeck, godsägare, f. 1838
- Knut Tillberg, vice häradshövding, f. 1860
- Theodor Odelberg, statsråd, f. 1847
Kalmar län, södra delen
- Melcher Ekströmer, f.d. kapten, f. 1835
- Carl Birger Hasselrot, häradshövding, f. 1842
- Gustaf Walin, apotekare, f. 1845
- Christopher Rappe, friherre, godsägare, f. 1843
Gotlands län
- Gustaf Björlin, överste, f. 1845
- Theodor af Ekenstam, häradshövding, f. 1858
Blekinge län
- Pontus af Burén, bruksägare, f. 1835
- Henrik Berggren, disponent, f. 1853
- Hans Hansson Wachtmeister, f.d. statsråd, landshövding, f. 1851
- Fredrik von Otter, f.d. statsminister, f. 1833
Kristianstads län
- Magnus de la Gardie, greve, landshövding, f. 1839
- Ola Nilsson, lantbrukare, f. 1837
- James Kennedy, kammarherre, f. 1848
- Raoul Gustaf Hamilton, greve, godsägare, f. 1855
- Johan Amilon, godsägare, f. 1852
- Gerhard Louis De Geer, friherre, godsägare, f. 1854
- John Jeppsson, nämndeman, f. 1852
Malmöhus län
- Nils Axel Arvid Trolle, friherre, hovjägmästare, f. 1859
- Pehr Sörensson, kontraktsprost, f. 1841
- Hjalmar Ossian Lindgren, professor, f. 1837
- Per Axel Henrik Cavalli, landskamrerare, f. 1852
- Johan Wolmer Wrangel von Brehmer, friherre, överstekammarjunkare
- Paul Paulson, lantbrukare, f. 1851
- Per Bondesson, lantbrukare, f. 1843
- Werner von Schwerin, friherre, godsägare, f. 1851
- Per Olof Liedberg, f. d. ryttmästare, f. 1857
- Per Lundsten, tegelbruksägare, f. 1845
Malmö stad
- Robert Dickson, överståthållare, f. 1843
- Johan Dieden, grosshandlare, f. 1840
Hallands län
- Carl Nordenfalk, f.d. landshövding
- Fredrik August Sebastian Tham, godsägare, f. 1847
- Adolf von Möller, godsägare, f. 1855
- Anders Apelstam, grosshandlare, f. 1855
Göteborgs och Bohus län
- Lars Åkerhielm, friherre, president, f. 1846
- Gustaf Lagerbring, friherre, landshövding, f. 1847
- Fredrik Emil Pettersson, f.d. kapten, f. 1855
- Carl Ludvig Hippolit Nyström, med. doktor, f. 1839
- Alexis Hammarström, byråchef, f. 1858
- Pontus Fahlbeck, e.o. professor, f. 1850
Göteborgs stad
- Philip Leman, fil. doktor, f. 1837
- Sigfrid Wieselgren, gen.direktör, f. 1843
- Olof Melin, grosshandlare, f. 1834
Älvsborgs län
- Fredrik von Essen, friherre, riksmarskalk, f. 1831
- Per Johan Andersson, fabriksidkare, f. 1830
- Eduard Ljungberg, f.d. afvokatfiskal, f. 1820
- Per Emanuel Lithander, grosshandlare, f. 1835
- Fredrik Almgren, överdirektör, f. 1840
- Jonas Alströmer d.y., friherre, disponent, f. 1840
- Johan Rylander, lantbruksskolföreståndare, f. 1851
- Leonard Grundberg, lasarettsläkare, f. 1842
Skaraborgs län
- Gustaf Berg, godsägare, f. 1841
- Carl Klingspor, friherre, godsägare, f. 1847
- Knut Åkerberg, godsägare, f. 1853
- August Fredrik Weinberg, godsägare, f. 1848
- Gustaf Bergendahl, ryttmästare, f. 1845
- Ivar Wijk, godsägare, f. 1841
- Cornelius Sjöcrona, landshövding, f. 1835
- Nils Johan Boström, godsägare, f. 1824
Värmlands län
- Carl Oscar Moberg, borgmästare, f. 1842
- Henrik Falkenberg, friherre, kapten, f. 1860
- Richard Åkerman, generaldirektör, f. 1837
- Teofron Säve, lektor, f. 1842
- Albert Bergström, bruksägare, f. 1847
- Edvard Montgomery, bruksägare, f. 1852
- Gottfrid Olsén, fabriksidkare, f. 1848
- Fredrik Wester, ingenjör, f. 1845
Örebro län
- Axel Svedelius, landshövding, f. 1835
- Herman Behm, godsägare, f. 1842
- Knut Bohnstedt, f. d. ryttmästare, f. 1841
- Vollrath Tham, brukdisponent, f. 1837
- Johan Theodor Gripenstedt, friherre, f. 1851
- Magnus Unger, f.d. häradshövding, f. 1832
Västmanlands län
- Axel Gottfrid Leonard Billing, biskop, f. 1841
- Otto Lundberg, borgmästare, f. 1842
- Gustaf Benedicks, bruksägare, f. 1848
- Gustaf Erik Lewenhaupt, greve, godsägare, f. 1849
Kopparbergs län
- Ernst Trygger, professor, f. 1857
- Knut Falk, bruksägare, f. 1836
- Martin Nisser, bruksägare, f. 1840
- Gustaf Ros, godsägare, f. 1852
- Hugo Blomberg, professor, f. 1850
- Lorentz Petersson, kontr.prost, f. 1849
Gävleborgs län
- Christian Lundeberg, bruksägare, f. 1842
- Eric Larsson, bruksägare, f. 1838
- Walther von Hallwyl, greve, godsägare, f. 1839
- Sven Sandqvist, borgmästare, f. 1842
- Robert Almström, fabriksidkare, f. 1834
- Wilhelm Brehmer, överste, f. 1841
Gävle stad
- John Rettig, grosshandlare, f. 1847
Västernorrlands län
- Johan Dahlberg, bruksägare, f. 1842
- Frans Albert Anderson, f.d. gen.direktör, f. 1831
- Nils Gustaf Alexander Sparre, greve, godsägare, f. 1834
- Christian Fröberg, borgmästare, f. 1835
- Gustaf Andersson i Sundsvall, rådman, f. 1853
- Carl David Uppström, häradshövding, f. 1846
- Erik Hägglund, kronolänsman, f. 1854
Jämtlands län
- Robert von Kræmer, friherre, godsägare, f. 1825
- Hugo Tamm, godsägare, f. 1840
- Olof Björklund, godsägare, f. 1849
Västerbottens län
- Oscar Bremberg, jägmästare, f. 1846
- Jakob Berlin, sekreterare, f. 1841
- Axel Cederberg, t.f. landshövding, f. 1837
- Gustaf Edström, kontraktsprost, f. 1836
Norrbottens län
- Carl Taube, greve, järnvägsdistriktschef, f. 1843
- Knut Gillis Bildt, överste, f. 1854
- Lars Berg, generaldirektör, f. 1838
Källa
- "Riksdagen", i Almanack för Alla 1903, Stockholm: P.A. Norstedt & Söners förlag, 1902.