Världsmästerskapet i ishockey för herrar 2009
Från Rilpedia
Deltagande nationer • Kval • Huvudturnering |
Inget kval 16 |
Datum | 24 april – 10 maj 2009 |
Värd | Schweiz |
Spelplatser | Bern, Kloten |
Placeringar • Guld • Silver • Brons |
Mall:Landsdata Ryssland Ryssland Mall:Landsdata Kanada Kanada Sverige |
Matcher | 56 |
Mål • Målsnitt |
327 5,84 per match |
Publik • Publiksnitt |
379 044 6 768 per match |
Flest poäng | Mall:Landsdata Kanada Martin St. Louis, 15 poäng |
VM i ishockey 2009 spelades i Schweiz mellan 24 april och 10 maj 2009. Matcherna spelades i både Bern och Kloten. Det var det 73:e världsmästerskapet och det tionde som arrangerades i Schweiz.
Två arenor kom att användas i VM 2009. I Bern rustades PostFinance-Arena upp och kom att kunna hysa 17 000 åskådare, jämfört mot tidigare 16 789. Stadion Schluefweg i Kloten kom under säsongen 2008/2009 få en förbättrad publikkapacitet för att kunna rymma 9 000 åskådare efter ombyggnation. Favoriter till slutsegern var Ryssland och Kanada. Dessa favoriter utmanades främst av Finland, Tjeckien och Sverige[1].
Innehåll |
VM-resultat
Deltagande lag
Lag
Följande lag är kvalificerade till VM 2009 och i de olika divisionerna.
|
|
|
|
Toppdivisionen
Spelartrupper
Regeländringar
I jämförelse med föregående turnering, VM i ishockey 2008, genomförs två regelförändringar:
- I kvartsfinalerna sammanförs motståndarlagen från olika grupper i mellanomgången. Det innebär att en gruppvinnare spelar mot fyran i den andra gruppen och vice versa.
- Nedflyttningsomgången, med lagen som inte går vidare till mellanomgången, avgörs åter via en gruppspelsomgång med fyra lag.
Deltagande lag
Grupp A
Grupp A avgörs i Schluefweg-Stadion, Kloten.
Pl. | Lag | SP | V | VÖ | FÖ | F | GM | IM | MSK | Poäng |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 | 22 | 4 | +18 | 9 | |
2 | 3 | 1 | 1 | 0 | 1 | 6 | 8 | -2 | 5 | |
3 | 3 | 1 | 0 | 1 | 1 | 8 | 12 | -4 | 4 | |
4 | 3 | 0 | 0 | 0 | 3 | 4 | 16 | -12 | 0 |
Spelresultat
Alla tider är lokala (GMT+1).
24 april 2009 16:15 |
Vitryssland | 1 – 6 (0-2, 0-0, 1-4) |
Kanada | Arena Zürich-Kloten, Kloten Åskådare: 5.232 |
---|
Matchsummering | ||||
---|---|---|---|---|
Grabovsky | (01:05) Stamkos (14:29) Stamkos (44:27) Spezza (46:01) Fisher (50:44) Heatley (54:05) Heatley |
Huvuddomare: Sami Partanen, (FIN) & Jyri Petteri Rönn, (FIN) |
24 april 2009 20:15 |
Slovakien | 4 – 3 (1-0, 2-1, 1-2) |
Ungern | Arena Zürich-Kloten, Kloten Åskådare: 4.773 |
---|
Matchsummering | ||||
---|---|---|---|---|
Ruzicka | (22:01) Holeczy (42:52) Peterdi (54:04) Sille |
Huvuddomare: Brent Reiber, (SUI) & Vladimir Sindler, (CZE) |
26 april 2009 16:15 |
Slovakien | 1 – 2 Str (0-0, 0-1, 1-0, 0-0, 0-1) |
Vitryssland | Arena Zürich-Kloten, Kloten Åskådare: 5.256 |
---|
Matchsummering | ||||
---|---|---|---|---|
Hossa
(57:06)
|
(33:17) Stas Antonenko X Grabovski X Kaliuzhny Antonenko |
Huvuddomare: Vjatjeslav Buljanov, (RUS) & Rafail Kadirov, (RUS) |
26 april 2009 20:15 |
Kanada | 9 – 0 (4-0, 2-0, 3-0) |
Ungern | Arena Zürich-Kloten, Kloten Åskådare: 5.506 |
---|
Matchsummering | ||||
---|---|---|---|---|
St. Louis
(05:18) |
Huvuddomare: Rick Looker, (USA) & Daniel Piechaczek, (GER) |
28 april 2009 16:15 |
Ungern | 1 – 3 (0-1, 1-0, 0-2) |
Vitryssland | Arena Zürich-Kloten, Kloten Åskådare: 4.710 |
---|
Matchsummering | ||||
---|---|---|---|---|
Peterdi | (03:18) Kaliuzhny (54:25) Ugarov (59:10) Grabovski |
Huvuddomare: Ole Hansen, (NOR) & Danny Kurmann, (SUI) |
28 april 2009 20:15 |
Kanada | 7 – 3 (3-0, 3-1, 1-2) |
Slovakien | Arena Zürich-Kloten, Kloten Åskådare: 6.300 |
---|
Matchsummering | ||||
---|---|---|---|---|
Roy
(04:50) |
(26:05) Surovy (55:40) Hossa (58:48) Granak |
Huvuddomare: Thomas Sterns, (USA) & Marcus Vinnerborg, (SWE) |
Grupp B
Grupp B spelas i PostFinance-Arena, Bern
Pl. | Lag | SP | V | VÖ | FÖ | F | GM | IM | MSK | Poäng |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 | 16 | 4 | +12 | 9 | |
2 | 3 | 1 | 1 | 0 | 1 | 6 | 6 | 0 | 5 | |
3 | 3 | 1 | 0 | 0 | 2 | 4 | 9 | -5 | 3 | |
4 | 3 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | 10 | -7 | 1 |
Spelresultat
Alla tider är lokala (GMT+1).
24 april 2009 16:15 |
Tyskland | 0 – 5 (0-3, 0-0, 0-2) |
Ryssland | PostFinance Arena, Bern Åskådare: 10.570 |
---|
Matchsummering | ||||
---|---|---|---|---|
(08:14) Saprykin (09:37) Kovalchuk (15:25) Zinoviev (42:53) Kuryanov (51:52) Zaripov |
Huvuddomare: Sören Persson, (SWE) & Marcus Vinnerborg, (SWE) |
24 april 2009 20:15 |
Schweiz | 1 – 0 (1-0, 0-0, 0-0) |
Frankrike | PostFinance Arena, Bern Åskådare: 11.417 |
---|
Matchsummering | ||||
---|---|---|---|---|
Plüss | Huvuddomare: Rick Looker, (USA) & Thomas Sterns, (USA) |
26 april 2009 16:15 |
Schweiz | 3 – 2 SD (1-1, 1-1, 0-0, 1-0) |
Tyskland | PostFinance Arena, Bern Åskådare: 11.423 |
---|
Matchsummering | ||||
---|---|---|---|---|
Wick | (06:26) Ulmann (33:02) Schubert |
Huvuddomare: Sami Partanen, (FIN) & Jyri Petteri Rönn, (FIN) |
26 april 2009 20:15 |
Ryssland | 7 – 2 (5-1, 1-1, 1-0) |
Frankrike | PostFinance Arena, Bern Åskådare: 10.505 |
---|
Matchsummering | ||||
---|---|---|---|---|
Radulov
(01:23) |
(10:25) Hecquefeuille (39:31) Tardif |
Huvuddomare: Ole Hansen, (NOR) & Peter Orszag, (SVK) |
28 april 2009 16:15 |
Ryssland | 4 – 2 (1-2, 1-0, 2-0) |
Schweiz | PostFinance Arena, Bern Åskådare: 11.479 |
---|
Matchsummering | ||||
---|---|---|---|---|
Atyushov
(02:19) |
(09:46) Gardner (17:17) Plüss |
Huvuddomare: Vladimir Sindler, (CZE) & Derek Zalaski, (CAN) |
28 april 2009 20:15 |
Frankrike | 2 – 1 (2-1, 0-0, 0-0) |
Tyskland | PostFinance Arena, Bern Åskådare: 9.956 |
---|
Matchsummering | ||||
---|---|---|---|---|
Lussier
(03:50) |
(04:22) Hecht |
Huvuddomare: Vladimir Baluska, (SVK) & Brent Reiber, (SUI) |
Grupp C
Grupp C spelas i PostFinance-Arena, Bern
Pl. | Lag | SP | V | VÖ | FÖ | F | GM | IM | MSK | Poäng |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 3 | 2 | 0 | 1 | 0 | 15 | 9 | +6 | 7 | |
2 | 3 | 1 | 1 | 1 | 0 | 15 | 9 | +6 | 6 | |
3 | 3 | 1 | 1 | 0 | 1 | 7 | 6 | +1 | 5 | |
4 | 3 | 0 | 0 | 0 | 3 | 2 | 15 | -13 | 0 |
Spelresultat
Alla tider är lokala (GMT+1).
25 april 2009 16:15 |
USA | 4 – 2 (1-1, 2-1, 1-0) |
Lettland | PostFinance Arena, Bern Åskådare: 7.840 |
---|
Matchsummering | ||||
---|---|---|---|---|
Johnson
(11:15) |
(04:40) Vasiljevs (26:39) Karsums |
Huvuddomare: Ole Hansen, (NOR) & Danny Kurmann, (SUI) |
25 april 2009 20:15 |
Sverige | 7 – 1 (3-0, 0-1, 4-0) |
Österrike | PostFinance Arena, Bern Åskådare: 6.175 |
---|
Matchsummering | ||||
---|---|---|---|---|
Jönsson
(01:37) |
(31:55) Oraze | Huvuddomare: Vyacheslav Bulanov, (RUS) & Rafail Kadyrov, (RUS) |
27 april 2009 16:15 |
USA | 6 – 1 (1-0, 1-1, 4-0) |
Österrike | PostFinance Arena, Bern Åskådare: 3.779 |
---|
Matchsummering | ||||
---|---|---|---|---|
Brown
(15:11) |
(34:26) Peintner | Huvuddomare: Vladimir Sindler, (CZE) & Derek Zalaski, (CAN) |
27 april 2009 20:15 |
Lettland | 3 – 2 Str (0-1, 2-0, 0-1, 0-0, 1-0) |
Sverige | PostFinance Arena, Bern Åskådare: 4.421 |
---|
Matchsummering | ||||
---|---|---|---|---|
Redlihs
(30:20)
|
(15:26) Omark (40:44) Johansson Weinhandl Johansson X Berglund X Johansson |
Huvuddomare: Vladimir Baluska, (SVK) & Brent Reiber, (SUI) |
29 april 2009 16:15 |
Österrike | 0 – 2 (0-1, 0-0, 0-1) |
Lettland | PostFinance Arena, Bern Åskådare: 5.274 |
---|
Matchsummering | ||||
---|---|---|---|---|
(19:15) Cipulis (54:56) Dzerins |
Huvuddomare: Sami Partanen, (FIN) & Daniel Piechaczek, (GER) |
29 april 2009 20:15 |
Sverige | 6 – 5 SD (0-1, 2-2, 3-2, 1-0) |
USA | PostFinance Arena, Bern Åskådare: 9.876 |
---|
Matchsummering | ||||
---|---|---|---|---|
Weinhandl
(25:07) |
(14:11) O'Sullivan (29:58) Liles (37:26) Shannon (44:06) Shannon (48:20) Johnson |
Huvuddomare: Peter Orszag, (SLO) & Jyri Rönn, (FIN) |
Grupp D
Grupp D avgörs i Schluefweg-Stadion, Kloten.
Pl. | Lag | SP | V | VÖ | FÖ | F | GM | IM | MSK | Poäng |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 | 14 | 4 | +10 | 9 | |
2 | 3 | 2 | 0 | 0 | 1 | 13 | 6 | +7 | 6 | |
3 | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | 7 | 14 | -7 | 2 | |
4 | 3 | 0 | 0 | 1 | 2 | 5 | 15 | -10 | 1 |
Spelresultat
Alla tider är lokala (GMT+1).
25 april 2009 16:15 |
Norge | 0 – 5 (0-3, 0-1, 0-1) |
Finland | Arena Zürich-Kloten, Kloten Åskådare: 5.269 |
---|
Matchsummering | ||||
---|---|---|---|---|
(13:44) Miettinen (16:19) Immonen (19:58) Kapanen (34:20) Pyörälä (44:10) Lehtonen |
Huvuddomare: Vladimir Baluska, (SVK) & Peter Orszag, (SVK) |
25 april 2009 20:15 |
Tjeckien | 5 – 0 (1-0, 3-0, 1-0) |
Danmark | Arena Zürich-Kloten, Kloten Åskådare: 4.342 |
---|
Matchsummering | ||||
---|---|---|---|---|
Hlinka
(06:09) |
Huvuddomare: Daniel Piechaczek, (GER) & Derek Zalaski, (CAN) |
27 april 2009 16:15 |
Tjeckien | 5 – 2 (3-0, 1-2, 1-0) |
Norge | Arena Zürich-Kloten, Kloten Åskådare: 3.583 |
---|
Matchsummering | ||||
---|---|---|---|---|
Marek
(05:20) |
(21:49) Jakobsen (39:52) Zuccarello Aasen |
Huvuddomare: Sören Persson, (SWE) & Marcus Vinnerborg, (SWE) |
27 april 2009 20:15 |
Finland | 5 – 1 (1-1, 2-0, 2-0) |
Danmark | Arena Zürich-Kloten, Kloten Åskådare: 3.929 |
---|
Matchsummering | ||||
---|---|---|---|---|
Miettinen
(17:40) |
(10:03) Jakobsen |
Huvuddomare: Danny Kurmann, (SUI) & Thomas Sterns, (USA) |
29 april 2009 16:15 |
Danmark | 4 – 5 SD (2-2, 1-1, 1-1, 0-1) |
Norge | Arena Zürich-Kloten, Kloten Åskådare: 4.496 |
---|
Matchsummering | ||||
---|---|---|---|---|
Sundberg | (05:40) Thoresen (13:50) Bastiansen (36:18) Vikingstad (44:51) Zuccarello Aasen (61:06) Jacobsen |
Huvuddomare: Vyacheslav Bulanov, (RUS) & Rafail Kadyrov, (RUS) |
29 april 2009 20:15 |
Finland | 4 – 3 (1-2, 2-1, 1-0) |
Tjeckien | Arena Zürich-Kloten, Kloten Åskådare: 6.456 |
---|
Matchsummering | ||||
---|---|---|---|---|
Kapanen | (10:14) Rolinek (13:30) Blatak (23:10) Kotalik |
Huvuddomare: Rick Looker, (USA) & Sören Persson, (SWE) |
Mellanomgång
De tre bäst placerade lagen från de inledande grupperna går vidare till mellanomgången där lagen från grupperna A och D samlas i grupp E, medan lagen från B och C samlas i grupp F. Resultat från inledande omgångar, avseende matcher mot lag som går vidare, tas med till mellanomgången.
De fyra bäst placerade lagen i respektive grupp går vidare till kvartsfinaler. Nummer fem och sex i grupperna blir rankade som nummer nio till tolv utifrån resultaten i gruppspelet.
Grupp E
Ettan, tvåan och trean från grupperna B och C spelar i Bern
Slutresultat
Pl. | Lag | SP | V | VÖ | FÖ | F | GM | IM | MSK | Poäng |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 5 | 4 | 1 | 0 | 0 | 27 | 11 | +16 | 14 | |
2 | 5 | 2 | 1 | 2 | 0 | 23 | 18 | +5 | 10 | |
3 | 5 | 2 | 0 | 2 | 1 | 19 | 18 | +1 | 8 | |
4 | 5 | 1 | 2 | 0 | 2 | 15 | 14 | +1 | 7 | |
5 | 5 | 1 | 1 | 1 | 2 | 9 | 13 | -4 | 6 | |
6 | 5 | 0 | 0 | 0 | 5 | 8 | 27 | -19 | 0 |
Spelresultat
Alla tider är lokala (GMT+1).
30 april 2009 16:15 |
Ryssland | 6 – 5 SD (2-2, 1-1, 2-2, 1-0) |
Sverige | PostFinance Arena, Bern Åskådare: 7.465 |
---|
Matchsummering | ||||
---|---|---|---|---|
Nikulin
(11:56) |
(02:53) Wallin (18:15) Strålman (23:27) Persson (49:45) Huselius (58:46) Huselius |
Huvuddomare: Danny Kurmann, (SUI) & Brent Reiber, (SUI) |
30 april 2009 20:15 |
Schweiz | 1 – 2 Str (0-1, 0-0, 1-0, 0-0, 0-1) |
Lettland | PostFinance Arena, Bern Åskådare: 9.771 |
---|
Matchsummering | ||||
---|---|---|---|---|
Ambühl | (15:30) CipulisNisivijs |
Huvuddomare: Vladimir Baluska, (SVK) & Derek Zalaski, (CAN) |
1 maj 2009 20:15 |
USA | 6 – 2 (2-0, 3-2, 1-0) |
Frankrike | PostFinance Arena, Bern Åskådare: 4.213 |
---|
Matchsummering | ||||
---|---|---|---|---|
Okposo
(04:02) |
(29:41) Treille (31:47) Bellemare |
Huvuddomare: Ole Hansen, (NOR) & Parti Samanen, (FIN) |
2 maj 2009 16:15 |
Frankrike | 1 – 7 (0-1, 0-2, 1-4) |
Lettland | PostFinance Arena, Bern Åskådare: 6.472 |
---|
Matchsummering | ||||
---|---|---|---|---|
Tardif | (07:29) Nizivijs (21:19) Cipulis (23:55) Darzins (46:39) Skrastins (48:18) Jerofejevs (52:24) Ankipans (52:39) Cipulis |
Huvuddomare: Sami Partanen, (FIN) & Vladimir Sindler, (CZE) |
2 maj 2009 20:15 |
Ryssland | 4 – 1 (3-1, 1-0, 0-0) |
USA | PostFinance Arena, Bern Åskådare: 10.230 |
---|
Matchsummering | ||||
---|---|---|---|---|
Saprykin
(05:01) |
(03:16) Stempniak | Huvuddomare: Jyri Petteri Rönn, (FIN) & Derek Zalaski, (CAN) |
3 maj 2009 16:15 |
Schweiz | 1 – 4 (0-1, 0-1, 1-2) |
Sverige | PostFinance Arena, Bern Åskådare: 11.327 |
---|
Matchsummering | ||||
---|---|---|---|---|
Lemm | (05:47) Oduya (24:56) Harju (46:41) Omark (55:06) Andersson |
Huvuddomare: Ole Hansen, (NOR) & Jyri Rönn, (FIN) |
3 maj 2009 20:15 |
Lettland | 1 – 6 (0-1, 1-3, 0-2) |
Ryssland | PostFinance Arena, Bern Åskådare: 7.228 |
---|
Matchsummering | ||||
---|---|---|---|---|
Vasiljevs | (11:43) Kuryanov (21:01) Tereschenko (23:04) Tverdovsky (23:50) Kuryanov (43:38) Frolov (46:28) Tverdovsky |
Huvuddomare: Peter Orzag, (SVK) & Brent Reiber, (SUI) |
4 maj 2009 16:15 |
Sverige | 6 – 3 (3-0, 2-3, 1-0) |
Frankrike | PostFinance Arena, Bern Åskådare: 5.051 |
---|
Matchsummering | ||||
---|---|---|---|---|
Huselius
(01:33) |
(23:21) Lussier (29:25) Bellemare (36:41) Treille |
Huvuddomare: Vladimir Baluska, (SVK) & Vladimir Sindler, (CZE) |
4 maj 2009 20:15 |
USA | 3 – 4 SD (0-1, 3-1, 0-1, 0-1) |
Schweiz | PostFinance Arena, Bern Åskådare: 10.317 |
---|
Matchsummering | ||||
---|---|---|---|---|
Hainsey | (09:42) Ambühl (31:03) Lemm (49:42) Plüss (60:13) Wick |
Huvuddomare: Peter Orszag, (SVK) & Daniel Piechaczek, (GER) |
Grupp F
Ettan, tvåan och trean från grupperna A och D spelar i Zürich-Kloten
Slutresultat
Pl. | Lag | SP | V | VÖ | FÖ | F | GM | IM | MSK | Poäng |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 5 | 4 | 0 | 1 | 0 | 26 | 10 | +16 | 12 | |
2 | 5 | 2 | 2 | 1 | 0 | 16 | 9 | +7 | 11 | |
3 | 5 | 3 | 0 | 0 | 2 | 20 | 11 | +9 | 9 | |
4 | 5 | 0 | 3 | 0 | 2 | 8 | 13 | -5 | 6 | |
5 | 5 | 0 | 1 | 2 | 2 | 8 | 21 | -13 | 4 | |
6 | 5 | 0 | 0 | 2 | 3 | 7 | 21 | -14 | 2 |
Spelresultat
Alla tider är lokala (GMT+1).
30 april 2009 16:15 |
Vitryssland | 3 – 2 SD (0-1, 1-1, 1-0, 1-0) |
Norge | Arena Zürich-Kloten, Kloten Åskådare: 3.347 |
---|
Matchsummering | ||||
---|---|---|---|---|
Ugarov | (06:15) Thoresen (20:38) Trygg |
Huvuddomare: Daniel Piechaczek, (GER) & Thomas Sterns, (USA) |
30 april 2009 20:15 |
Kanada | 5 – 1 (3-0, 0-0, 2-1) |
Tjeckien | Arena Zürich-Kloten, Kloten Åskådare: 5.967 |
---|
Matchsummering | ||||
---|---|---|---|---|
Stamkos
(07:20) |
(57:20) Hemsky | Huvuddomare: Vyacheslav Bulanov, (RUS) & Marcus Vinnerborg, (SWE) |
1 maj 2009 20:15 |
Finland | 2 – 1 SD (1-0, 0-1, 0-0, 1-0) |
Slovakien | Arena Zürich-Kloten, Kloten Åskådare: 4.444 |
---|
Matchsummering | ||||
---|---|---|---|---|
Kapanen
(15:05) |
(22:01) Bartecko | Huvuddomare: Rafail Kadyrov, (RUS) & Sören Persson, (SWE) |
2 maj 2009 16:15 |
Tjeckien | 8 – 0 (4-0, 4-0, 0-0) |
Slovakien | Arena Zürich-Kloten, Kloten Åskådare: 5.165 |
---|
Matchsummering | ||||
---|---|---|---|---|
Jagr
(06:35) |
Huvuddomare: Brent Reiber, (SUI) & Thomas Sterns, (USA) |
2 maj 2009 20:15 |
Finland | 1 – 2 Str (0-1, 1-0, 0-0, 0-0, 0-1) |
Vitryssland | Arena Zürich-Kloten, Kloten Åskådare: 5.621 |
---|
Matchsummering | ||||
---|---|---|---|---|
Niskala
|
(00:05) Demagin Antonenko X Meleshko Grabovski Antonenko |
Huvuddomare: Danny Kurmann, (SUI) & Marcus Vinnerborg, (SWE) |
3 maj 2009 16:15 |
Norge | 1 – 5 (1-3, 0-2, 0-0) |
Kanada | Arena Zürich-Kloten, Kloten Åskådare: 4.023 |
---|
Matchsummering | ||||
---|---|---|---|---|
Zuccarello Aasen | (04:40) Lombardi (17:08) Hamhuis (18:03) Stamkos (20:37) Spezza (32:07) Doughty |
Huvuddomare: Rick Looker, (USA) & Sören Persson, (SWE) |
3 maj 2009 20:15 |
Vitryssland | 0 – 3 (0-0, 0-2, 0-1) |
Tjeckien | Arena Zürich-Kloten, Kloten Åskådare: 3.495 |
---|
Matchsummering | ||||
---|---|---|---|---|
(30:02) Cajanek (39:03) Elias (55:52) Cajanek |
Huvuddomare: Danny Kurmann, (SUI) & Daniel Piechaczek, (GER) |
4 maj 2009 16:15 |
Slovakien | 3 – 2 SD (2-0, 0-1, 0-1, 1-0) |
Norge | Arena Zürich-Kloten, Kloten Åskådare: 2.901 |
---|
Matchsummering | ||||
---|---|---|---|---|
Ruzicka | (27:21) Bastiansen (45:27) Lund |
Huvuddomare: Rafail Kadyrov, (RUS) & Rick Looker (USA) |
4 maj 2009 20:15 |
Kanada | 3 – 4 Str (1-2, 1-1, 1-0, 0-0, 0-1) |
Finland | Arena Zürich-Kloten, Kloten Åskådare: 5.970 |
---|
Matchsummering | ||||
---|---|---|---|---|
Spezza
(16:02)
|
(04:02) Pihlman (07:54) Salmela (37:22) Kapanen Immonen X Kapanen Ruutu X Immonen Ruutu X Ruutu Hyvönen |
Huvuddomare: Vyacheslav Bulanov, (RUS) & Marcus Winnerborg, (SWE) |
Nedflyttningsgrupp
Nedflyttningsgruppen spelas i både Bern och Zürich-Kloten. De fyra fjärdeplacerade lagen spelare enkelserie. Tyskland arrangerar VM 2010 och är direktkvalificerade till den turneringen. Man kan därför inte bli nedflyttade från 2009 års VM. Därmed spelar det ingen roll vilken placering Tyskland får i nedflyttningsgruppen, det blir de två sämst placerade av de tre övriga lagen (Österrika och Ungern) som flyttas ned till B-VM.
Slutresultat
Pl. | Lag | SP | V | VÖ | FÖ | F | GM | IM | MSK | Poäng |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 | 13 | 4 | +9 | 9 | |
2 | 3 | 2 | 0 | 0 | 1 | 9 | 5 | +4 | 6 | |
3 | 3 | 1 | 0 | 0 | 2 | 3 | 5 | -2 | 3 | |
4 | 3 | 0 | 0 | 0 | 3 | 2 | 13 | -11 | 0 |
Spelresultat
Alla tider är lokala (GMT+1).
1 maj 2009 16:15 |
Tyskland | 1 – 3 (1-1, 0-0, 0-2) |
Danmark | PostFinance Arena, Bern Åskådare: 4.241 |
---|
Matchsummering | ||||
---|---|---|---|---|
Schubert (13:23) | (10:27) Bödker |
Huvuddomare: Peter Orszag, (SVK) & Vladimir Sindler, (CZE) |
1 maj 2009 16:15 |
Österrike | 6 – 0 (1-0, 3-0, 2-0) |
Ungern | Arena Zürich-Kloten, Kloten Åskådare: 4.042 |
---|
Matchsummering | ||||
---|---|---|---|---|
Koch (19:13) Koch (20:43) Setzinger (23:56) Vanek (33:27) Koch (58:48) Kaspitz (59:36) |
Huvuddomare: Rick Looker, (USA) & Jyri Petteri Rönn, (FIN) |
3 maj 2009 12:15 |
Tyskland | 0 – 1 (0-0, 0-1, 0-0) |
Österrike | PostFinance Arena, Bern Åskådare: 3.828 |
---|
Matchsummering | ||||
---|---|---|---|---|
(27:41) Koch | Huvuddomare: Vladimir Baluska, (SVK) & Vyacheslav Bulanov, (RUS) |
3 maj 2009 12:15 |
Ungern | 1 – 5 (1-0, 0-2, 0-3) |
Danmark | Arena Zürich-Kloten, Kloten Åskådare: 3.672 |
---|
Matchsummering | ||||
---|---|---|---|---|
Palkovics | (28:34) Staal (38:35) Christensen (48:25) Green (52:48) Madsen (55:19) Hardt |
Huvuddomare: Rafail Kadyrov, (RUS) & Derek Zalaski, (CAN) |
4 maj 2009 12:15 |
Ungern | 1 – 2 (1-1, 0-1, 0-0) |
Tyskland | PostFinance Arena, Bern Åskådare: 3.497 |
---|
Matchsummering | ||||
---|---|---|---|---|
Horvath | (03:11) Müller (33:23) Bakos |
Huvuddomare: Ole Hansen, (NOR) & Thomas Sterns, (USA) |
4 maj 2009 12:15 |
Danmark | 5 – 2 (1-2, 1-0, 3-0) |
Österrike | Arena Zürich-Kloten, Kloten Åskådare: 2.798 |
---|
Matchsummering | ||||
---|---|---|---|---|
Jakobsen
(15:14) |
(00:48) Kaspitz (02:30) Setzinger |
Huvuddomare: Sami Partanen, (FIN) & Sören Persson, (SWE) |
Slutspel
Turneringstabell
Kvartsfinal | |||||||||||||
E1 | Ryssland | 4 | |||||||||||
F4 | Vitryssland | 3 | Semifinal | ||||||||||
KF1 | Ryssland | 3 | |||||||||||
Kvartsfinal | KF2 | USA | 2 | ||||||||||
F2 | Finland | 2 | |||||||||||
E3 | USA | 3 | Bronsmatch | Final | |||||||||
SF1 | USA | 2 | SF1 | Ryssland | 2 | ||||||||
Kvartsfinal | SF2 | Sverige | 4 | SF2 | Kanada | 1 | |||||||
F1 | Kanada | 4 | |||||||||||
E4 | Lettland | 2 | Semifinal | ||||||||||
KF3 | Kanada | 3 | |||||||||||
Kvartsfinal | KF4 | Sverige | 1 | ||||||||||
E2 | Sverige | 3 | |||||||||||
F3 | Tjeckien | 1 |
Kvartsfinaler
Alla tider är lokala (GMT+1).
6 maj 2009 16:15 |
Ryssland | 4 – 3 ( 0-0, 3-3, 1-0 ) |
Vitryssland | PostFinance Arena, Bern Åskådare: 8 337 |
---|
Matchsummering | ||||
---|---|---|---|---|
V. Atyushov
(25:18) |
(22:39) K. Koltsov (33:52) O. Antonenko (39:22) R. Salei |
Huvuddomare: Jyri Petteri Ronn & Derek Zalaski |
6 maj 2009 20:15 |
Finland | 2 – 3 ( 0-0, 2-3, 0-0 ) |
USA | PostFinance Arena, Bern Åskådare: 9 334 |
---|
Matchsummering | ||||
---|---|---|---|---|
N. Kapanen
(20:57) |
(30:31) D. Brown (32:11) T.J. Oshie (34:19) R. Suter |
Huvuddomare: Daniel Piechaczek & Brent Reiber |
7 maj 2009 16:15 |
Kanada | 4 – 2 ( 0-0, 3-1, 1-1 ) |
Lettland | PostFinance Arena, Bern Åskådare: 8 042 |
---|
Matchsummering | ||||
---|---|---|---|---|
D. Heatley
(26:37) |
(37:30) G. Galvins (41:27) H. Vasiljevs |
Huvuddomare: Peter Orszag & Danny Kurmann |
7 maj 2009 20:15 |
Sverige | 3 – 1 ( 0-0, 2-0, 1-1 ) |
Tjeckien | PostFinance Arena, Bern Åskådare: 10 415 |
---|
Matchsummering | ||||
---|---|---|---|---|
M. Weinhandl
(23:53) |
(48:48) P. Cajanek | Huvuddomare: Thomas Sterns & Rick Looker |
Semifinaler
Alla tider är lokala (GMT+1)
8 maj 2009 16:15 |
Ryssland | 3 – 2 ( 0-0, 2-2, 1-0 ) |
USA | PostFinance Arena, Bern Åskådare: 11 057 |
---|
Matchsummering | ||||
---|---|---|---|---|
I. Kovalchuk
(31:20) |
(23:46) D. Brown (38:03) K. Okposo |
Huvuddomare: Marcus Vinnerborg & Brent Reiber |
8 maj 2009 20:15 |
Kanada | 3 – 1 ( 1-0, 2-0, 0-1 ) |
Sverige | PostFinance Arena, Bern Åskådare: 11 477 |
---|
Matchsummering | ||||
---|---|---|---|---|
D. Roy
(06:51) |
(46:14) L. Eriksson | Huvuddomare: Vyacheslav Bulanov & Danny Kurmann |
Bronsmatch
Alla tider är lokala (GMT+1)
10 maj 2009 16:00 |
USA | 2 – 4 ( 0-0, 1-2, 1-2 ) |
Sverige | PostFinance Arena, Bern Åskådare: 11 249 |
---|
Matchsummering | ||||
---|---|---|---|---|
J. Johnson (PP1)
(25.14) |
(33.24) (PP1) L. Eriksson (35.57) (PP2) T. Mårtensson (49.00) (PP1) C. Gunnarsson (59.59) (ENG) J. Oduya |
Huvuddomare: Rafail Kadyrov & Brent Reiber |
Final
Alla tider är lokala (GMT+1)
10 maj 2009 20:30 |
Ryssland | 2 – 1 ( 1-1, 1-0, 0-0 ) |
Kanada | PostFinance Arena, Bern Åskådare: 11 454 |
---|
Matchsummering | ||||
---|---|---|---|---|
O. Saprykin (PP1)
(12:59) |
(05:37) (EQ) J. Spezza | Huvuddomare: Peter Orszag & Jyri Petteri Ronn |
Statistik
Medias All Star Team
- Målvakt: Mall:Landsdata Vitryssland Andrei Mezin
- Backar: Mall:Landsdata Kanada Shea Weber, Kenny Jönsson
- Forwards: Mall:Landsdata Ryssland Ilya Kovalchuk, Mall:Landsdata Kanada Martin St. Louis, Mall:Landsdata Kanada Steven Stamkos
Bästa spelare utsedda av direktoratet
- Bästa målvakt:Mall:Landsdata Vitryssland Andrei Mezin
- Bästa försvarare:Mall:Landsdata Kanada Shea Weber
- Bäste forward:Mall:Landsdata Ryssland Ilya Kovalchuk
- Mest värdefulle spelare (MVP):Mall:Landsdata Ryssland Ilya Kovalchuk
Poängliga
Förklaringar: GP: Spelade matcher, G: Antal gjorda mål, A: Antal assist, Pts: Antal gjorda poäng, PIM: Utvisningsminuter
Spelare | Land | GP | G | A | Pts | +/- | PIM |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Martin St. Louis | Kanada ||
|
||||||
Ilya Kovalchuk | Ryssland ||
|
||||||
Mattias Weinhandl | Sverige ||
|
||||||
Shea Weber | Kanada ||
|
||||||
Jason Spezza | Kanada ||
|
||||||
Steven Stamkos | Kanada ||
|
||||||
Niko Kapanen | Mall:Landsdata Finland Finland ||
|
||||||
Dany Heatley | Kanada ||
|
||||||
Petr Cajanek | Tjeckien ||
|
||||||
Alexander Radulov | Ryssland ||
|
Målvaktsliga
Målvakter som spelat minst 40% av lagets totala speltid kommer med i målvaktsligan.
Förklaringar: MINS: Spelade minuter, GA: Antal insläppta mål, Sv%: Räddningsprocent, GAA: Antal insläppta mål per match, SO: Antal nollor
Spelare | Land | MINS | GA | Sv% | GAA | SO |
---|---|---|---|---|---|---|
Chris Mason | Kanada ||
|
|||||
Andrei Mezin | Vitryssland ||
|
|||||
Dwayne Roloson | Kanada ||
|
|||||
Ilya Bryzagalov | Ryssland ||
|
|||||
Edgars Masalskis | Mall:Landsdata Lettland Lettland ||
|
Division I
Grupp A
VM i ishockey Division I Grupp A avgjordes 11 - 17 april 2009 i Arena Vilnius, Vilnius i Litauen. Följande landslag var kavalificerade till spel:
Slovenien, Litauen, Kazakstan, Japan, Australien, Kroatien.
Nykomlingar i Division I grupp A är Slovenien som flyttades ned från VM 2008 och Australien som flyttades upp från Division II 2008.
Spelprogram
Grupp A
Kazakstan flyttas upp till toppdivisionen inför VM 2010. Australien klarade inte av att hålla sig kvar i Division I utan flyttas ner till Division II inför VM 2010. Grupp BVM i ishockey Division I Grupp B avgjordes under perioden 11 till 17 april 2009 i Torun Arena, Torun i Polen. Följande landslag var kavalificerade till spel: Nykomlingar i denna division och grupp är Italien som flyttades ned från VM 2008 och Rumänien som flyttades upp från Division II 2008. Spelprogram
Nykomlingarna i gruppen, Italien, vann och flyttas upp till toppdivisionen inför VM 2010. Rumänien klarade sig sämre som nykomlingar och åker åter ned i Division II inför VM 2010. Division IIDe 12 lagen i division II delades upp i två grupper. De två gruppvinnarna kvalificerade sig till nästa års Division I. De två lag som slutade på sista plats i repsektive grupp flyttades ned till Division III. Deltagande lag: Belgien, Bulgarien, Estland, Island, Israel, Kina, Mexiko, Nordkorea, Serbien, Spanien, Sydafrika, Sydkorea Grupp A spelades i Novi Sad i Serbien, och grupp B avgjordes i Sofia i Bulgarien. Matcherna spelades under perioden 6 - 13 april 2009.
Sydkorea och Serbien flyttas upp till Division I inför VM 2010. Sydkorea och Serbien ersätts inför VM 2010 med lagen som slutar sist i Division I. Ned till Division III inför VM 2010 flyttas Sydafrika och Nordkorea och ersätts med Nya Zeeland och Turkiet. Division IIIVärldsmästerskapet för Division III spelades 10 till 16 april 2009 i Ice Stadium, Dunedin på Nya Zeeland med följande lag: Luxemburgs Rafael Springer slog sitt eget rekord som den äldsta VM-spelaren genom tiderna. Han spelade VM i en ålder av 50 år och 186 dagar. Lag som deltog i kval 2008:
SpelprogramMongoliet kunde inte ställa upp på grund av problem med att få visum till Nya Zeeland. [2].
Såsom etta och tvåa i tabellen för Division III flyttas Nya Zeeland och Turkiet upp till Division II inför VM 2010. De ersätts av Nordkorea och Sydafrika som slutade sist i respektive grupp i Division II. Referenser
Externa länkar
|