Lista över ledamöter av Sveriges riksdags andra kammare 1918-1920
Från Rilpedia
Ledamöter av Sveriges riksdags andra kammare 1918-1920.
Ledamöterna invaldes vid valet 20 september 1917, men nyinvalda tillträdde sina riksdagsplatser först 1918. Årtal inom parentes anger att ledamoten inte satt hela mandatperioden. Förkortningar: h = Högerpartiet, bf = Bondeförbundet, j = Jordbrukarnas riksförbund, l = Sveriges liberala parti, s = Socialdemokraterna, v-s = Vänstersocialisterna
Stockholms stad
Första valkretsen
- Hjalmar Branting, statsråd, s
- Herman Lindqvist, telegraffullmäktige, s
- Arvid Lindman, konteramiral, h
- Knut Tengdahl, försäkringstjänsteman, f. 1867
- Oskar Hagman, kassör, s, f. 1880
- Knut Kjellberg, professor, l, f. 1867
- Gustav Möller, partiskreterare, s
- Erik Nylander, direktör, h, f. 1885
Andra valkretsen
- Karl Emil Hildebrand, fil. dr, h
- Sven Lübeck, civilingenjör, h
- Knut Erik Wilhelm Söderhielm, överste, h, f. 1871
- Erik Kule Palmstierna, friherre, statsråd, s
- Per Albin Hansson, redaktör, s
- Eliel Löfgren, advokat, l
- Ernst Eriksson, förste kontorsbiträde, s, f. 1881
- E.V. Andersson, förrådsmästare, s, f. 1870
Stockholms län
Södra valkretsen
- Axel Sundling, lantbrukare, h, f. 1871
- Jakob Pettersson i Södertälje, borgmästare, l, f. 1866*Wilhelm Källman, murare, s, f. 1877
- Martin Andersson i Nacka, snickare, s, f. 1886
- Karl Johan Söderberg, skomakare, s, f. 1877
- Sven Johan Karlsson i Nynäshamn, snickare, s, f. 1874
Norra valkretsen
- Erik Åkerlund, godsägare, h, f. 1853
- Per Henning Sjöblom, lantbrukare, s, f. 1875
- Erik Eurén, hemmansägare, h, f. 1859
Uppsala län
- Alfred Berg i Staby, godsägare, h, f. 1862
- Karl August Borg, snickare, s, f. 1866
- H. Exc. Nils Edén, statsminister, l
- Arthur Engberg, fil. kand, s
- Oskar Sjölander, folkskolelärare, s, f. 1880
Södermanlands län
Norra valkretsen
- August Schill, lantbrukare, l, f. 1873
- Evald Krispin Kropp, knivsmed, s, f. 1859
- J.A. Hellberg, Målarmästare, s, f. 1871
Södra valkretsen
- Anders Johan Bärg, förrådsförman, f. 1870
- Gustaf Olsson i Ramsta, lantbrukare, f, f. 1867
- Carl Johan Johansson i Uppmälby, hemmansägare, s, f. 1867
- A.E. Jungnell, överlärare, l, f. 1877
Östergötlands län
Norra valkretsen
- Carl Sjögren, redaktör, s, f. 1869
- Karl Andersson i Eliantorp, hemmansägare, j, f. 1869
- Erik Gustaf Johansson i Kullersta, lantbrukare, s, f. 1864
- Carl Johan Johansson i Olstorp, lantbrukare, l, f. 1858
Norrköping och Linköpings valkrets
- Ivar Swartling, disponent, h
- Sven Persson i Norrköping, redaktör, f. 1873
- Carl Gustaf Hammarskjöld, överste, h
Södra valkretsen
- Axel Sterne, journalist, f. 1878
- Karl Allan Westman, agronom, j, f. 1883
- Axel Theodor Adelswärd, friherre, kammarherre, l
- J.N. Ericsson i Åtvidaberg, kassör, s, f. 1877
- David Hjalmar Pettersson i Bjälbo, lantbrukare, h
Jönköpings län
Östra valkretsen
- Oscar Ericson i Oberga, lantbrukare, b, f. 1866
- Oscar Carlström, lantbrukare, l, f. 1879
- S.P. Svanberg, landstingsman, s, f. 1868
- Johan August Jonsson i Hökhult, lantbrukare, h, f. 1851
Västra valkretsen
- Erik Räf, disponent, h, f. 1858
- Felix Hamrin, direktör, l
- Bernhard Nilsson i Linnås, lantbrukare, h, f. 1874
- Erik Fast, möbelsnickare, s, f. 1883
- Oscar Johanson i Huskvarna, fabriksarbetare, h, f. 1870
Kronobergs län
Östra valkretsen
- Johan Gustaf Svensson i Betingetorp, hemmansägare, h, f. 1864
- Axel Lindqvist i Kosta, glasslipare, s, f. 1878
- Frans Berggren, överlärare, l, f. 1863
- Martin Svensson i Kompersmåla, hemmansägare, h, f. 1871
Västra valkretsen
- Reinhold Eliasson, handlande, l, f. 1872
- Otto Magnusson i Tumhult, hemmansägare, h, f. 1864
- Henning Leo, lokomotiveldare, s
Kalmar län
Norra valkretsen
- Sigurd Carlsson, lantbrukare i Solberga, h, f. 1870
- Alfred Werner, lokomotiveldare, v-s, f. 1885
- Axel Olof Rune, borgmästare, l
- Anders Viktor Isaksson, predikant, h, f. 1855
Södra valkretsen
- David Norman, lantbrukare, h
- Per August Andersson i Knäppinge, lantbrukare, h, f. 1863
- A. Bökelund, landskamrerare, h, f. 1859
- Enok Runefors, lantbrukare, l, f. 1878
- Karl Magnusson i Kalmar, parkföreståndare, s
Gotlands län
- Karl Larsson i Bondarve, lantbrukare, h, f. 1854
- Karl Kahlström, hemmansägare, h, f. 1862
- Elias Moberger, folkskoleinspektör, l, f. 1880
Blekinge län
- John Jönsson i Boa, lantbrukare, h, f. 1862
- Otto Holmdahl, borgmästare, h, f. 1850
- Ulrik Leander, fängelsedirektör, l, f. 1858
- Ola Jeppsson, lantbrukare, l, f. 1887
- V. Carlsson i Karlshamn, redaktör, s, f. 1876
- A.H. Hansson i Sölvesborg, tapetserare, s, f. 1879
Kristianstads län
Nordvästra valkretsen
- Per Nilsson i Bonarp, hemmansägare, h, f. 1865
- Sven Bengtsson i Norup, lantbrukare, l, f. 1866
- Nils Sigfrid, direktör, l, f. 1868
- Lars Borggren, bageriföreståndare, s, f. 1866
- Lars Anton Björklund, stationskarl, s, f. 1881
Sydöstra valkretsen
- Swen Persson i Fritorp, lantbrukare, h, f. 1875
- Raoul Gustaf Hamilton, greve, l, f. 1855
- Swen Jönsson i Fridhill, lantbrukare, l, f. 1877
- Gustaf Nilsson i Kristianstad, ombudsman, s, f. 1880
Malmöhus län
Norra valkretsen
- Olof Olsson, lantbrukare, jordbrukarnas riksförbund
- Olof Nilsson i Tånga, lantbrukare, s, f. 1863
- M.V. Holmström, gruvarbetare, s, f. 1867
Mellersta valkretsen
- Sven Linders, lantbrukare, s, f. 1873
- Johan Jönsson i Revinge, lantbrukare, l, f. 1875
- Jöns Jönsson i Slätåker, lantbrukare, l, f. 1867
- Nils August Nilsson i Kabbarp, redaktör, s, f. 1867
Södra valkretsen
- Hans Andersson i Skivarp, direktör, h, f. 1848 (avled 1919)
- Axel Pehrsson-Bramstorp, hemmansägare, l
- F.V. Thorsson, statsråd, s
- Per Edvin Sköld, fil. stud., s, f. 1891
Hälsingborg, Landskrona och Lund
- Ola Hansson Waldén, folkskolelärare, s, f. 1869
- Malte Sommelius, fabriksdisponent, h, f. 1851
- Martin Jensen, kontorsbiträde, s, f. 1881
Malmö stad
- Nils Winkler, köpman, h, f. 1870
- Carl Lovén, konduktör, s
- Värner Rydén, statsråd, s (till 1919)
- Johan Nilsson i Malmö, redaktör, s, f. 1874 (till 1919)
Hallands län
- Anders Henrikson i Heberg , lantbrukare, h, f. 1869
- Carl Hederstierna, landshövding, h
- Anders Elisson i Fagared, lantbrukare, h, f. 1876
- Per Johan Persson i Tofta, häradsdomare, l, f. 1867
- Carl Strid, fattigvårdskonsulent, s, f. 1875
- Anders Andersson i Falkenberg, snickare, s, f. 1878
Göteborgs och Bohus län
Södra valkretsen
- Herman Andersson i Grimbo, lantbrukare, h, f. 1869
- Cornelius Olsson i Berg, lantbrukare, h, f. 1857
- Bernhard Olsson, landstingsman, l, f. 1857
- Gustav Hansson i Gårda, skomakarmästare, s, f. 1878
- Karl Andersson, fiskeriintendent, l (till 1919)
Norra valkretsen
- Oscar Nathanael Olsson (senare Broberg), lantbrukare, h, f. 1856
- Oscar Osberg, lantbrukare, l
- Axel Ljungberg, redaktör Nya Lysekils-Kuriren, s, f. 1882
- Axel Sundberg, borgmästare, h, f. 1869
Göteborgs stad
- Emil Kristensson, folkskolelärare, s
- Edvard Lithander, direktör, h, f. 1870
- Algot Å:son Törnkvist, redaktör, s, f. 1879
- Erik Röing, grosshandlare, l
- Wilhelm Björck, lektor, s, f. 1888
- Alexander Thore, navigationsskoleföreståndare, h, f. 1866
- Algot Sjöström, bageriarbetare, s, f. 1879
Älvsborgs län
Norra valkretsen
- Harald Hallén, komminister, s
- Axel von Sneidern, godsägare, l, f. 1875
- Arthur Wilhelm Gustafsson i Kasenberg, lantbrukare, h
Mellersta valkretsen
- K.S.V. Welin, rektor, h, f. 1855
- Herman Carlsson i Herrljunga, bankdirektör, l, f. 1870
- August Danielsson, lantbrukare, l, f. 1876
- August Johansson i Trollhättan, handlande, s, f. 1875
Södra valkretsen
- Axel Fredrik Wennersten, fabriksidkare, h, f. 1863
- Edor Andersson i Knapasjö, lantbrukare, l, f. 1859
- Sven Ljungkvist, murare, s, f. 1880
- Gustaf Odqvist, godsägare, h, f. 1847
- Karl Arthur Ryberg, lantbrukare, bf
Skaraborgs län
Norra valkretsen
- Karl Magnusson i Skövde, trädgårdsmästare, h
- Per Månsson i Backa, lantbrukare, bf, f. 1857
- Carl Johansson, lantbrukare, l, f. 1851
- Johan Wilhelm Billqvist, förskolelärare, s, f. 1867
- Carl Otto Vahlstedt, småbrukare, s, f. 1874
Södra valkretsen
- Carl Persson i Stallerhult, lantbrukare, h, f. 1844
- Karl Magnus Andersson, lantbrukare, l, f. 1853
- Gustav Johansson (senare Hallagård), lantbrukare, bf
- Helge Bäcklund, konduktör, s, f. 1880
- Oscar Fredrik Bogren, redaktör, f. 1851
Värmlands län
Norra valkretsen
- Alfred Persson i Björsbyholm, lantbrukare, l, f. 1862
- J. Hedström, järnarbetare, s, f. 1877
- Emil Andersson i Råda, hemmansägare, s, f. 1876
Östra valkretsen
- Carl Jansson i Edsbäcken, hemmansägare, l, f. 1858
- Lars Gustaf Larsson i Ängabäck, lantbrukare, l (avled 19 mars 1920)
- ersatt av: Stellan Guldström, l
- Nils A:son Berg i Munkfors, gjutmästare, s, f. 1861
- Nils Helger, folkskollärare, s, f. 1876
Västra valkretsen
- Nils Svensson i Långelanda, lantbrukare, h, f. 1861
- Johan Igel, hemmansägare, l, f. 1855
- Albert Mossberg, hemmansägare, l, f. 1863
- Gustaf Flognfält, hemmansägare, s, f. 1872
Örebro län
Norra valkretsen
- Anders Petter Gustafsson i Örebro, egendomsägare, h, f. 1852
- Erik Agabus Nilson i Örebro, statsråd, l, f. 1862
- Karl August Sandberg, lantbrukare, l, f. 1862
- Anders Anderson i Råstock, banvakt, s, f. 1874
- Olof Nilsson i Örebro, modellsnickare, s, f. 1874
Södra valkretsen
- E.L.M. Hedin, godsägare, h, f. 1856
- G.A. Eklund i Fällersta, lantbrukare, l, f. 1868
- Edvard Uddenberg, handlande, s, f. 1870
- Petrus Ödström, godsägare, l, f. 1868
Västmanlands län
Östra valkretsen
- August Ander, lantbrukare, l, f. 1869
- Viktor Larsson i Västerås, tidningsman, s, f. 1869
- O.L. Johansson i Grimle, lantbrukare, s, f. 1885
Västra valkretsen
- Adolf Janson i Kungsör, hemmansägare, l, f. 1860
- J.A. Zander, handlande, s, f. 1873
- C.J. Ericsson i Arboga, maskinarbetare, s, f. 1868
Kopparbergs län
Östra valkretsen
- Carl Gustaf Olsson i Norrhyttan, hemmansägare, bf, f. 1885
- Robert Jansson i Falun, möbelsnickare, s, f. 1868
- Axel Gylfe, lokomotiveldare, s, f. 1883
Västra valkretsen
- Johan Bernhard Eriksson, järnarbetare, s, f. 1878
- Lars Johan Hagman, expeditör, s, f. 1858
- Fredrik Aarnseth, hemmansägare, s, f. 1872
- Gustaf Nilsson i Vibberbo, kassör, bf, f. 1860
Norra valkretsen
- Rikard Eronn, sågverksinspektör, v-s, f. 1879
- Daniel Persson i Tällberg, hemmansägare, l (avled 1918)
- Hans Hansson i Rättvik, v-s, f. 1889
Gävleborgs län
Gästriklands valkrets
- Fabian Månsson i Hagaström, journalist, v-s, f. 1872
- Johan Andersson i Gävle, linjeförman, s, f. 1875
- Olof Olsson i See, hemmansägare, l, f. 1862
- Karl Johan Karlsson i Sandviken, järnarbetare, v-s, f. 1887
Hälsinglands södra valkrets
- August Sävström, ombudsman, s
- Ernst Lindley, kamrer, s
- Jonas Nikolaus Svedberg, hemmansägare, bf, f. 1881
Hälsinglands norra valkrets
- J. Jonsson i Edsbyn, hemmansägare, bf, f. 1867
- Wilhelm Edbom, handelsföreståndare, s, f. 1875
- Per Norin, hemmansägare, s, f. 1863
Västernorrlands län
Medelpads valkrets
- Per Jonas Edberg, hemmansägare, bf, f. 1878
- Robert Karlsson i Fjäl, l, f. 1869
- Verner Hedlund i Sundsvall, arbetare, s, f. 1883
- Johan Ingvarson, redaktör, s, f. 1877
Ångermanlands södra valkrets
- P.A. Lidström, lantbrukare, h, f. 1888
- Ivar Vennerström, redaktör Nya Norrland, s
- Carl Oscar Johansson i Sollefteå, kamrer, v-s, f. 1875
- Sten Berglund i Forsed, folkskollärare, v-s, f. 1889
Ångermanlands norra valkrets
- Carl Öberg, hemmansägare, h, f. 1859
- Petrus Bergström, hemmansägare, l, f. 1881
- Emil Molin, hemmansägare, s, f. 1882
Jämtlands län
Södra valkretsen
- Christian Ericson i Funäsdalen, tullvaktmästare, v-s, f. 1868
- Ingebrekt Bergman i Tännäs, hemmansägare, l, f. 1864
- Samuel Hedlund, sekreterare, h, f. 1878
Norra valkretsen
- Johan Olofsson i Digernäs, hemmansägare, l, f. 1860
- Daniel Wiklund, folkskollärare, s, f. 1877
- Gudmund Nicolaus Torgén, lantbrukare, l, f. 1871
Västerbottens län
Södra valkretsen
- Per Axel Viktor Schotte, statsråd, l, f. 1860
- Johan Rehn, lantbrukare, f, f. 1865
- Werner Bäckström, folkskolelärare, f
- Adolf Wiklund i Brattfors, lantbrukare, h, f. 1859
Norra valkretsen
- Anton Wikström, redaktör Norra Västerbotten, l, f. 1876
- Carl Lindmark, hemmansägare, h, f. 1880
- O. Jonsson i Gumboda, lantbrukare, l, f. 1858
Norrbottens län
Södra valkretsen
- Ernst Hage, förste järnvägsbokhållare, s, f. 1876
- Nils Erik Nilsson i Antnäs, hemmansägare, h, f. 1866
- Adolf Linus Lundström i Långnäs, hemmansägare, l, f. 1870
Norra valkretsen
- Oscar Lövgren i Nyborg, ombudsman, v-s, f. 1888
- J.O. Hjelm, lokomotivförare, v-s, f. 1879
- Per Albert Bäckman, landstingsman, l, f. 1871
Källa
- Svenska Kalendern 1918, almanack och årsbok, Almqvist & Wiksell, Uppsala 1917
Föregående: 1915-1917 |
Ledamöter av Sveriges riksdags andra kammare 1918–1920 |
Nästa: 1921 |