Lista över ledamöter av Sveriges riksdags andra kammare 1912-1914
Från Rilpedia
Version från den 27 januari 2009 kl. 04.13 av Svartepeter (Diskussion)
Lista över ledamöter av Sveriges riksdags andra kammare mandatperioden 1912-1914.
Yrkestiteln anger ledamöternas huvudsakliga sysselsättning. Riksdagsarbetet var vid den här tiden inget heltidsjobb.
Stockholms stad
Första valkretsen
- Karl Hjalmar Branting, redaktör, s, f. 1860
- Herman Lindqvist, landsorganisationens ordf., s, f. 1863
- Fridtjuv Berg, fil.dr, folkskollärare, l, f. 1851
- Salomon Arvid Achates Lindman, konteramiral, h, f. 1862
- Ernst Julius Söderberg, kassör, s, f. 1871
- Knut Abel Tengdahl, försäkringstjänsteman, s, f. 1867
- Allan Cederborg, rådman, l, f. 1868
Andra valkretsen
- Carl Albert Lindhagen, borgmästare, f. 1860
- Johan Fredrik Nyström, lektor, f. 1855
- H. exc. Karl Albert Staaff, f. 1860
- Erik Kule Palmstierna, friherre, kapten, f. 1877
- Karl Emil Hildebrand, redaktör, f. 1870
- Jakob Byström, redaktör, f. 1857
- Carl Winberg, redaktör, f. 1867
Stockholms län
Södra valkretsen
- Johan Albert Wallin, kopparslagare, f. 1873
- Jakob Pettersson, borgmästare, f. 1866
- Wilhelm Källman, murare, f. 1877
- Gustaf Albert Petersson, president i kammarrätten, f. 1851
- Karl Martin, sergeant, f. 1873
- Gustaf Adolf Molin, skräddaremästare, f. 1874
Norra valkretsen
- Erik Åkerlund, godsägare, f. 1853
- Rikard Hagberg, folkskollärare, f. 1865
- Per Henning Sjöblom, arbetare, f. 1875
Uppsala län
- Nils Edén, professor, f. 1871
- Karl August Borg, förtroendeman, f. 1866
- Alfred Berg, godsägare, f. 1862
- Johan Andersson i Raklösen, hemmansägare, f. 1866
- Eric Björnberg, jordbrukare, f. 1872
Södermanlands län
Norra valkretsen
- Gustaf Gustafsson, hemmansägare, f. 1856
- Evald Krispin Kropp, knivsmed, f. 1859
- Axel Modig, förrådsförvaltare, f. 1859
Södra valkretsen
- Carl Carlsson Bonde, friherre, f.d. överstekammarjunkare, f. 1850
- Anders Johan Bärg, förrådsförman, f. 1870
- Malcolm Juhlin, godsägare, f. 1859
- Carl Johan Johansson i Uppmälby, lantbrukare, f. 1867
Östergötlands län
Norra valkretsen
- Axel Ekman, bruksägare, f. 1869
- Gustaf Törnblom, metallarbetare, f. 1878
- Anders Edvard Andersson, lantbrukare, f. 1856
- August Henricson, lantbrukare, f. 1839
Norrköping och Linköpings valkrets
- Sven Persson i Norrköping, redaktör, f. 1873
- Frans Johan Axel Swartling, disponent, f. 1840
- Theodor Zetterstrand, rådman, f. 1852, för Norrköping.
Södra valkretsen
- David Hjalmar Pettersson, lantbrukare, f. 1866
- Axel Theodor Adelswärd, friherre, statsråd, f. 1860
- Axel Sterne, journalist, f. 1878
- Conrad Vahlquist, reg. läkare, f. 1856
- Alfred Andersson i Fallsberg, lantbrukare, f. 1865
Jönköpings län
Östra valkretsen
- Johan August Jonsson, lantbrukare, f. 1851
- Fredrik Johansson, fabrikör, f. 1853
- Carl Felix Sjöberg, lantbrukare, f. 1854
- Ernst Liljedahl, lantbrukare, f. 1869
Västra valkretsen
- Erik Räf, disponent, f. 1858
- Johan Andersson i Altofta, hemmansägare, f. 1850
- Bernhard Nilsson, lantbrukare, f. 1874
- Felix Hamrin, grosshandlare, f. 1875
- Thure Widlund, konduktör, f. 1871
Kronobergs län
Östra valkretsen
- Johan August Sjö, lantbrukare, f. 1839
- Johan Engqvist, hemmansägare, f. 1861
- Johan Alfred Uno Fornander, kamrerare, f. 1855
- Axel Lindqvist, glasslipare, f. 1878
Västra valkretsen
- Otto Magnusson, lantbrukare, f. 1864
- Reinhold Eliasson, trävaruhandlare, f. 1872
- Peter Magnus Olsson i Blädinge, hemmansägare, f. 1857
Kalmar län
Norra valkretsen
- Axel Olof Rune, borgmästare, f. 1866
- Erik Anderson i Hägelåkra, lantbrukare, f. 1870
- Otto Dandenell, lantbrukare, f. 1863
- Anders Viktor Isaksson, predikant, f. 1855
Södra valkretsen
- Per Olof Lundell, lantbrukare, f. 1849
- Carl L Olausson, lantbrukare, l, f. 1863
- John Jeansson, v. konsul, f. 1865
- Enok Runefors, lantbrukare, f. 1878
- Per August Andersson, lantbrukare, f. 1863
- Karl Magnusson, vaktmästare, f. 1873
Gotlands län
- Karl Larsson, lantbrukare, f. 1854
- Karl Rydin, landshövding, f. 1854
- Theodor Hansén, lantbrukare, f. 1867
Blekinge län
- John Jönsson, lantbrukare, f. 1862
- August Larsson, lantbrukare, f. 1856, för Östra domsaga
- Johan August Ingvarsson, redaktör, f. 1877
- Otto Holmdahl, borgmästare, h, f. 1850
- Ulrik Leander, fängelsedirektör, f. 1858
- Oskar Kloo, distriktskassör, f. 1867
Kristianstads län
Nordvästra valkretsen
- Per Nilsson-Bosson, lantbrukare, f. 1853
- Per Nilsson i Bonarp, hemmansägare, f. 1865
- Sven Bengtsson, lantbrukare, f. 1866
- Lars Berggren, bageriföreståndare, f. 1866
- John Erlansson, lantbrukare, f. 1863
Sydöstra valkretsen
- Raoul Hamilton, greve, l, f. 1850
- Nils Larsson, hemmansägare, f. 1870
- Gustaf Nilsson i Kristianstad, ombudsman, f. 1880
- Viktor Arvidsson Ekerot, jordbrukskonsulent, f. 1844
Malmöhus län
Norra valkretsen
- Olof Nilsson i Tånga, lantbrukare, s, f. 1863
- Jöns Jesperson, lantbrukare, h, f. 1861
- Martin Holmström, gruvarbetare, s, f. 1867
Mellersta valkretsen
- Johan Jönsson i Revinge, lantbrukare, l, f. 1875
- Sven Linders, lantbrukare, s, f. 1873
- Jöns Jönsson i Slätåker, lantbrukare, l, f. 1867
- Ivar Säfstrand, musikdirektör, l, f. 1872
- Nils August Nilsson i Kabbarp,
Södra valkretsen
- Fredrik Vilhelm Thorsson, parkföreståndare, s, f. 1865
- Jöns Pålsson, lantbrukare, l, f. 1870
- Nils Edvard Lindberg, målare, s, f. 1868
- Hans Andersson i Nöbbelöv, lantbrukare, h, f. 1848
Städerna Hälsingborg, Landskrona och Lund
- Adolf Christiernson, redaktör, f. 1875
- Malte Sommelius, Fabriksdisponent, h, f. 1851
- Ola Hansson Waldén, Folkskolelärar, s, f. 1869
Malmö stad
- Nils Persson i Malmö, murare, s, f. 1865
- Harald Lemke, distriktschef, h, f. 1855
- Klas Värner Rydén, folkskollärare, s, f. 1878
Hallands län
- Anders Olsson i Tyllered, lantbrukare, h, f. 1849
- August Ifvarsson, lantbrukare, l, f. 1858
- Axel Westman, rådman, h, f. 1861
- Carl Strid, järnsvarvare, s, f. 1875
- Anders Henrikson i Heberg, lantbrukare, h, f. 1869
- Per Johan Persson i Tofta, nämndeman, f. 1867
Göteborgs och Bohus län
Södra valkretsen
- Cornelius Olsson i Berg, lantbrukare, h, f. 1857
- Carl L Olausson, lantbrukare, l, f. 1863
- Herman Andersson, lantbrukare, h, f. 1869
- Oskar Lundgren, folkhögskoleföreståndare, l, f. 1862
- Carl Julius Ödman, sjökapten, h, f. 1839
Norra valkretsen
- Oscar Natanael Olsson (senare Broberg), lantbrukare, f. 1856
- Sven Olsson, lantbrukare, l, f. 1861
- Assar Emanuel Åkerman, häradshövding, s, f. 1860
- Carl Wallentin, handlande, h, f. 1856
Göteborgs stad
- Erik Indebetou, direktör i Sveriges redareförening, h, f. 1870
- Erik Petter Waldemar Röing, grosshandlare, f. 1866
- Wilhelm Lundström, professor, h, f. 1869
- Hjalmar Wijk, handlande, l, f. 1877
- Emil Kristensson, folkskolelärare, s, f. 1879
- Edvard Lithander, direktör, h, f. 1870
Älvsborgs län
Norra valkretsen
- Axel von Sneidern, godsägare, h, f. 1875
- Johan Magnus Johansson, handlande, f. 1843
- Harald Hallén, komminister, s
Mellersta valkretsen
- Herman Carlsson, bankdirektör, f. 1870
- Otto Herman Svensson, lantbrukare, f. 1857
- Gustaf Strömberg, järnarbetare, f. 1880
- August Danielsson, hemmansägare, l, f. 1876
Södra valkretsen
- Axel Fredrik Wennersten, fabriksidkare, f. 1863
- Edor Andersson, lantbrukare, f. 1859
- Gustaf Odqvist, godsägare, f. 1847
- Mauritz Enderstedt, redaktör, f. 1880
- Carl Lorentzon, lantbrukare, f. 1871
Skaraborgs län
Norra valkretsen
- Albert Karlson, lantbrukare, f. 1870
- Lars Johan Jansson, hemmansägare, f. 1840
- Gustaf Wilhelm Sjöberg, f.d. redaktör, f. 1861
- Carl Johanson, lantbrukare, f. 1851
- Erland von Hofsten, borgmästare, f. 1870
Södra valkretsen
- Georg Kronlund, häradshövding, f. 1860
- Carl Persson i Stallerhult, lantbrukare, f. 1844
- Karl Magnus Andersson, lantbrukare, f. 1853
- Sven Johan Larsson, hemmansägare, f. 1862
- Oscar Fredrik Bogren, redaktör, f. 1851
Värmlands län
Norra valkretsen
- Anders Gustaf Olsson, bankkamrer, l, f. 1879
- Herman Nordström, träarbetare, s, f. 1882
- Alfred Persson i Björsbyholm, lantbrukare, l, f. 1862
Östra valkretsen
- Per Axel Viktor Schotte, statsråd, l, f. 1860
- Nils A:son Berg, gjutmästare, f. 1861
- Carl Jansson i Edsbäcken, hemmansägare, l, f. 1858
- Nils Helger, folkskollärare, f. 1876
Västra valkretsen
- Johan Peter Igel, predikant, l, f. 1855
- Gustaf Magnus Sandin, folkskollärare, f. 1864
- Albert Mossberg, hemmansägare, f. 1863
- Per Anderson, fabrikör, f. 1861
Örebro län
Norra valkretsen
- Anders Gustafsson, hemmansägare, h, f. 1852
- Erik Agabus Nilson, grosshandlare, l, f. 1862
- Karl Sandberg, lantbrukare, l, f. 1862
- Anders Andersson, banvakt, s, f. 1874
- Olof Nilsson i Örebro, modellsnickare, s, f. 1874
Södra valkretsen
- Ivan Svensson, bruksägare, h, f. 1858
- Gustaf Olofsson i Åvik, lantbrukare, l, f. 1849
- Gustaf Forsberg, bergsman, l, f. 1844
- Edvard Jansson-Uddenberg, handlande, s, f. 1870
Västmanlands län
Östra valkretsen
- Johan Andersson i Stärte, lantbrukare, l, f. 1860
- Viktor Larsson, tidningsman, s, f. 1869
- Axel Robert Lundblad, lantbrukare, h, f. 1862
Västra valkretsen
- Johan Forssell, folkskollärare, s, f. 1855
- Adolf Janson, hemmansägare, l, f. 1860
- Gustaf Adolf Rundgren, järnarbetare, s
Kopparbergs län
Östra valkretsen
- Theodor af Callerholm, häradshövding, f. 1852
- Robert Jansson i Falun, snickare, s, f. 1868
- Samuel Söderberg, nämndeman, f. 1859
Västra valkretsen
- Johan Bernhard Eriksson, järnarbetare, f. 1878
- Johan Ström, hemmansägare, folkskollärare
- Rickard Sandler, folkhögskolelärare
- Anders Hansson, hemmansägare, f. 1839
Norra valkretsen
- Daniel Persson i Tällberg, hemmansägare, f. 1850
- Per Tysk, hemmansägare, f. 1874
- Eskils Hans Hansson, hemmansägare, f. 1857
Gävleborgs län
Gästriklands valkrets
- Erik Andersson Leksell, murare, f. 1854
- Olof Olsson i See, hemmansägare, f. 1862
- Fabian Månsson, redaktör, s, f. 1872
- Karl Starbäck, lektor, f. 1863
Hälsinglands södra valkrets
- August Sävström, ombudsman för Templarorden, s, f. 1879
- Jonas Jonsson i Bollnäs, hemmansägare, f. 1858
- Ernst Lindley, järnarbetare, s, f. 1878
Hälsinglands norra valkrets
- Johan Ericsson i Vallsta, hemmansägare, f. 1852
- Wilhelm Edbom, s, f. 1875
- Per Olsson i Fläsbro, hemmansägare, l, f. 1862
- Per Norin, hemmansägare, s, f. 1863
Västernorrlands län
Medelpads valkrets
- Johan Zelahn, hemmansägare, h, f. 1861
- Isak Westlund, hemmansägare, l, f. 1867
- Robert Karlsson i Fjäl, jordbrukare, l, f. 1869
- Carl Alfred Svensson i Skönsberg, arbetare, s
Ångermanlands södra valkrets
- Johan Nydahl, redaktör, h, f. 1846
- Per-Erik Hedström, hemmansägare, l, f. 1861
- Johan Rudolf Sundström, småbrukare, l, f. 1874
- Johan Emil Berglund, expeditör, s, f. 1861
Ångermanlands norra valkrets
- Carl Öberg, hemmansägare, h, f. 1859
- Fritiof Lundgren, kyrkoherde, l, f. 1871
- Emil Molin, hemmansägare, l, f. 1882
Jämtlands län
Södra valkretsen
- Johan Widén, landshövding, l, f. 1856
- Ingebrekt Bergman, hemmansägare, l, f. 1864
- Aron Julius Wedin, lantbrukare, l, f. 1876
Norra valkretsen
- Niclas Torgén, hemmansägare, l, f. 1871
- Johan Olofsson i Digernäs, hemmansägare, h, f. 1860
- Daniel Wiklund, folkskollärare, l, f. 1877
Västerbottens län
Södra valkretsen
- Adolf Wiklund, lantbrukare, f. 1859
- Erik Florentin Hellberg, prov. läkare, l, f. 1856
- Johan Rehn, hemmansägare, f. 1865
- Werner Bäckström, hemmansägare, f. 1866
Norra valkretsen
- Olof Jonsson, hemmansägare, l, f. 1858
- Frans Oskar Mörtsell, predikant, h, f. 1861
- Anton Wikström, lantbrukare, l, f. 1876
Norrbottens län
Södra valkretsen
- Ernst August Hage, bokhållare, s, f. 1876
- Paul Hellström, sekreterare, h, f. 1866
- Adolf Linus Lundström, hemmansägare, l, f. 1870
Norra valkretsen
- Karl Ludvig Sandstedt, gruvfogde, l, f. 1861
- Per Albert Bäckman, mejeriföreståndare, l, f. 1871
- Lars Johan Carlsson i Frosterud, hemmansägare, s, f. 1863
Källor
- "Andra kammaren", i Svensk rikskalender 1912, Stockholm, 1911, sid 105-110.
- "Andra kammaren", i Svenska kalendern 1914, Almqvist & Wiksells, Uppsala, 1913, sid. 265-268.
Föregående: 1909–1911 |
Ledamöter av Sveriges riksdags andra kammare 1912–1914 |
Nästa: 1914 |