Lista över vinnare av Oscar för bästa dokumentär
Från Rilpedia
Detta är en lista över filmer som vunnit det amerikanska filmpriset Oscar för bästa dokumentärfilm. Vinnaren listas till höger om varje årtal i fet stil och under den följer de övriga nominerade det året.
Innehåll |
1940-talet
- 1942 Detta år utdelades fyra specialpriser ut i denna Kategori:
- The Battle of Midway - United States Navy (Enligt akademien: "A special award to Battle of Midway for the historical value of its achievement in offering a camera record of one of the decisive battles of the world - a record unique both for the courage of those who made it under fire, and for its magnificent portrayal of the gallantry of our armed forces in battle."]
- Kokoda Front Line! - Australian News & Information Bureau (Enligt akademien: "A special award to Kokoda Front Line! for its effectiveness in portraying, simply yet forcefully, the scene of war in New Guinea and for its moving presentation of the bravery and fortitude of our Australian comrades in arms.")
- Moscow Strikes Back - Artkino (Enligt akademien: "A special award to Moscow Strikes Back for its vivid presentation of the heroism of the Russian Army and of the Russian people in the defense of Moscow, and for its achievement in so doing under conditions of extreme difficulty and danger.")
- Prelude to War - United States Army Special Services (Enligt akademien: "A special award to Prelude to War for its trenchant conception and authentic and stirring dramatization of the events which forced our nation into the war and of the ideals for which we fight.")
- Africa, Prelude to Victory - The March of Time
- Combat Report - United States Army Signal Corps
- Conquer by the Clock - Frederic Ullman, Jr., producent
- The Grain That Built a Hemisphere - Walt Disney, producent
- Henry Browne, Farmer - United States Department of Agriculture
- High over the Borders - National Film Board of Canada
- High Stakes in the East - Nederländernas informationsbyrå
- Inside Fighting China - National Film Board of Canada
- It's Everybody's War - United States Office of War Information
- Listen to Britain - brittiska informationsministeriet
- Little Belgium - belgiska informationsministeriet
- Little Isles of Freedom - Victor Stoloff och Edgar Loew, producenter
- Mr. Blabbermouth! - United States Office of War Information
- Mr. Gardenia Jones - United States Office of War Information
- The New Spirit - Walt Disney, producent
- The Price of Victory - William H. Pine, producent
- A Ship Is Born - United States Merchant Marine
- Twenty-One Miles - brittiska informationsministeriet
- We Refuse to Die - William C. Thomas, producent
- White Eagle - Concanen Films
- Winning Your Wings - United States Army Air Force
- 1943 Seger i öknen - brittiska informationsministeriet
- Baptism of Fire - United States Army
- The Battle of Russia - United States Department of War Special Service Division
- For God and Country - United States Army Pictorial Service (Inte en officiell nominering. Filmen ingick på en preliminär lista på 8 titlar varav dokumentärpriskommittén valde fem som ingick på den slutgiltiga valsedeln.)
- Report from the Aleutians - United States Army Pictorial Service
- Silent Village - brittiska informationsministeriet (Inte en officiell nominering. Filmen ingick på en preliminär lista på 8 titlar varav dokumentärpriskommittén valde fem som ingick på den slutgiltiga valsedeln.)
- War Department Report - United States Office of Strategic Services Field Photographic Bureau
- We've Come a Long, Long Way - Negro Marches On, Inc. (Inte en officiell nominering. Filmen ingick på en preliminär lista på 8 titlar varav dokumentärpriskommittén valde fem som ingick på den slutgiltiga valsedeln.)
- 1945 Den stora invasionen - Storbritannien och USA:s regeringar
- 1946 Inget dokumentärpris utdelades detta år.
- 1947 Design for Death - Sid Rogell, exekutiv producent; Theron Warth och Richard O. Fleischer, producenter
- 1948 The Secret Land - Orville O. Dull, producent
- Den ensamme - Janice Loeb, producent
- 1949 Daybreak in Udi - Crown Film Unit
- Kenji Comes Home - Paul F. Heard, producent
1950-talet
- 1950 The Titan: Story of Michelangelo - Robert Snyder, producent
- With These Hands - Jack Arnold och Lee Goodman, producenter
- 1951 Kon-Tiki - Olle Nordemar, producent
- Jag var kommunistspion - Bryan Foy, producent
- 1952 The Sea around Us - Irwin Allen, producent
- The Hoaxters - Dore Schary, producent
- Son av Navajo - Hall Bartlett, producent
- 1953 Den levande öknen - Walt Disney, producent
- Erövringen av Mount Everest - John Taylor, Leon Clore och Grahame Tharp, producenter
- En drottning krönes - Castleton Knight, producent
- 1954 Prärien som försvinner - Walt Disney, producent
- The Stratford Adventure - Guy Glover, producent
- 1955 Helen Keller in Her Story - Nancy Hamilton, producent
- Crèvecoeur - Rene Risacher, producent
- 1956 Den tysta världen - Jacques-Yves Cousteau, producent
- 1957 Albert Schweitzer - Jerome Hill, producent
- Bowery - alkoholisternas gata - Lionel Rogosin, producent
- Torero! - Manuel Barbachano Ponce, producent
- 1958 Den vita vildmarken - Ben Sharpsteen, producent
- Antarctic Crossing - James Carr, producent
- The Hidden World - Robert Snyder, producent
- Psychiatric Nursing - Nathan Zucker, producent
- 1959 Serengeti Shall Not Die - Bernhard Grzimek, producent
- The Race for Space - David L. Wolper, producent
1960-talet
- 1960 The Horse with the Flying Tail - Larry Lansburgh, producent
- Rebel in Paradise - Robert D. Fraser, producent
- 1961 Det nakna folket - Arthur Cohn och Rene Lafuite, producenter
- Den stora olympiaden - dell Istituto Nazionale Luce, Comitato Organizzatore Del Giochi Della XVII Olimpiade
- 1962 Black Fox - Louis Clyde Stoumen, producent
- Alvorada - Hugo Niebeling, producent
- 1963 Robert Frost: A Lover's Quarrel with the World - Robert Hughes, producent
- Le maillon et la chaîne - Paul de Roubaix, producent
- Terminus - Edgar Anstey, producent (Detta är ingen officiell nominering. Efter att nomineringen utlysts upptäcktes det att filmen släppts innan giltighetsperioden inletts varefter nomineringen drogs tillbaka.)
- The Yanks Are Coming - Marshall Flaum, producent
- 1964 Värld utan sol - Jacques-Yves Cousteau, producent
- Hans bästa timmar - Jack Le Vien, producent
- Four Days in November - Mel Stuart, producent
- Alleman - Bert Haanstra, producent
- Over There, 1914-18 - Jean Aurel, producent
- 1965 The Eleanor Roosevelt Story - Sidney Glazier, producent
- The Battle of the Bulge...The Brave Rifles - Laurence E. Mascott, producent
- The Forth Road Bridge - Peter Mills, producent
- Let My People Go - Marshall Flaum, producent
- To Die in Madrid - Frédéric Rossif, producent
- 1966 Krigsspel - Peter Watkins, producent
- The Face of Genius - Alfred R. Kelman, producent
- Helicopter Canada - Peter Jones och Tom Daly, producenter
- Le volcan interdit - Haroun Tazieff, producent
- The Really Big Family - Alex Grasshoff, producent
- 1967 La section Anderson - Pierre Schoendoerffer, producent
- Festival - Murray Lerner, producent
- Harvest - Carroll Ballard, producent
- A King's Story - Jack Le Vien, producent
- A Time for Burning - William C. Jersey, producent
- 1968 Journey into Self - Bill McGaw, producent (Filmen tilldelades priset efter att det visat sig att den film som först vann detta år (Sound of Song med Young Americans) hade haft premiär i oktober 1967, det vill säga innan giltighetsperioden för 1968 års priser inletts.)
- A Few Notes on Our Food Problem - James Blue, producent
- The Legendary Champions - William Cayton, producent
- Other Voices - David H. Sawyer, producent
- Sound of Song med Young Americans - Robert Cohn och Alex Grasshoff, producenter
- 1969 Arthur Rubinstein - The Love of Life - Bernard Chevry, producent
- Before the Mountain Was Moved - Robert K. Sharpe, producent
- Vietnam - grisens år - Emile de Antonio, producent
- Olimpiada en México - Comite Organizador de los Juegos de la XIX Olimpiada
- The Wolf Men - Irwin Rosten, producent
1970-talet
- 1970 Woodstock - Bob Maurice, producent
- Chariots of the Gods - Dr. Harald Reinl, producent
- Jack Johnson - Jim Jacobs, producent
- King: A Filmed Record...Montgomery to Memphis - Ely Landau, producent
- Say Goodbye - David H. Vowell, producent
- 1971 Hellstrom Chronicle - Walon Green, producent
- Alaska Wilderness Lake - Alan Landsburg, producent
- On Any Sunday - Bruce Brown, producent
- Ra - Lennart Ehrenborg och Thor Heyerdahl, producenter
- Ockuperat land - Marcel Ophuls, producent
- 1972 Marjoe - Howard Smith och Sarah Kernochan, producenter
- Bij de beesten af - Bert Haanstra, producent
- Malcolm X - Marvin Worth och Arnold Perl, producenter
- Manson - Robert Hendrickson och Laurence Merrick, producenter
- Silent Revolution - Eckehard Munck, producent
- 1973 The Great American Cowboy - Kieth Merrill, producent
- Always a New Beginning - John D. Goodell, producent
- Battle of Berlin - Bengt von zur Muehlen, producent
- Journey to the Outer Limits - Alex Grasshoff, producent
- Walls of Fire - Gertrude Ross Marks och Edmund F. Penney, producenter
- 1974 I frihetens namn - Peter Davis och Bert Schneider, producenter
- Antonia: A Portrait of the Woman - Judy Collins och Jill Godmilow, producenter
- The Challenge...A Tribute to Modern Art - Herbert Kline, producent
- The 81st Blow - Jacquot Ehrlich, David Bergman och Haim Gouri, producenter
- The Wild and the Brave - Natalie R. Jones och Eugene S. Jones, producenter
- 1975 The Man Who Skied down Everest - F. R. Crawley, James Hager och Dale Hartleben, producenter
- The California Reich - Walter F. Parkes och Keith F. Critchlow, producenter
- Fighting for Our Lives - Glen Pearcy, producent
- The Incredible Machine - Irwin Rosten, producent
- The Other Half of the Sky: A China Memoir - Shirley MacLaine, producent
- 1976 Gruvarbetarna i Harlan County, USA - Barbara Kopple, producent
- Hollywood inför rätta - James Gutman och David Helpern, Jr., producenter
- Off the Edge - Michael Firth, producent
- People of the Wind - Anthony Howarth och David Koff, producenter
- Volcano: An Inquiry into the Life and Death of Malcolm Lowry - Donald Brittain och Robert Duncan, producenter
- 1977 Who Are the DeBolts? And Where Did They Get Nineteen Kids? - John Korty, Dan McCann och Warren L. Lockhart, producenter
- The Children of Theatre Street - Robert Dornhelm och Earle Mack, producenter
- High Grass Circus - Bill Brind, Torben Schioler och Tony Ianzelo, producenter
- Homage to Chagall-The Colours of Love - Harry Rasky, producent
- Union Maids - James Klein, Julia Reichert och Miles Mogulescu, producenter
- 1978 Scared Straight! - Arnold Shapiro, producent
- The Lovers' Wind - Albert Lamorisse, producent
- Mysterious Castles of Clay - Alan Root, producent
- Raoni - Jean-Pierre Dutilleux, Barry Williams och Michel Gast, producenter
- With Babies and Banners: Story of the Women's Emergency Brigade - Anne Bohlen, Lyn Goldfarb och Lorraine Gray, producenter
- 1979 Best Boy - Ira Wohl, producent
- Generation on the Wind - David A. Vassar, producent
- Going the Distance - Paul Cowan och Jacques Bobet, producenter
- The Killing Ground - Steve Singer och Tom Priestley, producenter
- USA - ut ur Vietnam! - Glenn Silber och Barry Alexander Brown, producenter
1980-talet
- 1980 Mozart efter Mao - Murray Lerner, producent
- Agee - Ross Spears, producent
- The Day after Trinity - Jon Else, producent
- Front Line - David Bradbury, producent
- The Yellow Star - The Persecution of the Jews in Europe 1933-45 - Bengt von zur Muehlen och Arthur Cohn, producenter
- 1981 Genocide - Arnold Schwartzman och Rabbi Marvin Hier, producenter
- Against Wind and Tide: A Cuban Odyssey - Suzanne Bauman, Paul Neshamkin och Jim Burroughs, producenter
- Brooklyn Bridge - Ken Burns, producent
- Eight Minutes to Midnight: A Portrait of Dr. Helen Caldicott - Mary Benjamin, Susanne Simpson och Boyd Estus, producenter
- El Salvador: Another Vietnam - Glenn Silber och Tete Vasconcellos, producenter
- 1982 Just Another Missing Kid - John Zaritsky, producent
- After the Axe - Sturla Gunnarsson och Steve Lucas, producenter
- Ben's Mill - John Karol och Michel Chalufour, producenter
- In Our Water - Meg Switzgable, producent
- A Portrait of Giselle - Joseph Wishy, producent
- 1983 He Makes Me Feel Like Dancin' - Emile Ardolino, producent
- Children of Darkness - Richard Kotuk och Ara Chekmayan, producenter
- First Contact - Bob Connolly och Robin Anderson, producenter
- The Profession of Arms - Michael Bryans och Tina Viljoen, producenter
- Seeing Red - James Klein och Julia Reichert, producenter
- 1984 The Times of Harvey Milk - Robert Epstein och Richard Schmiechen, producenter
- High Schools - Charles Guggenheim och Nancy Sloss, producenter
- In the Name of the People - Alex W. Drehsler och Frank Christopher, producenter
- Marlene - Karel Dirka och Zev Braun, producenter
- Gatans barn - Cheryl McCall, producent
- 1985 Broken Rainbow - Maria Florio och Victoria Mudd, producenter
- De galna mödrarna - Susana Muñoz och Lourdes Portillo, producenter
- Soldiers in Hiding - Japhet Asher, producent
- The Statue of Liberty - Ken Burns och Buddy Squires, producenter
- Unfinished Business - Steven Okazaki, producent
- 1986 Artie Shaw: Time Is All You've Got - Brigitte Berman, producent och Down and Out in America - Joseph Feury och Milton Justice, producenter (Röstningen detta år blev oavgjord mellan dessa båda filmer)
- Chile: Hasta Cuando? - David Bradbury, producent
- Isaac in America: A Journey with Isaac Bashevis Singer - Kirk Simon och Amram Nowak, producenter
- Witness to Apartheid - Sharon I. Sopher, producent
- 1987 The Ten-Year Lunch: The Wit and Legend of the Algonquin Round Table - Aviva Slesin, producent
- Eyes on the Prize: America's Civil Rights Years/Bridge to Freedom 1965 - Callie Crossley och James A. DeVinney, producenter
- Hellfire: A Journey from Hiroshima - John Junkerman och John W. Dower, producenter
- Radio Bikini - Robert Stone, producent
- A Stitch for Time - Barbara Herbich och Cyril Christo, producenter
- 1988 Hotel Terminus: The Life and Times of Klaus Barbie - Marcel Ophuls, producent
- The Cry of Reason - Beyers Naudé: An Afrikaner Speaks Out - Robert Bilheimer och Ronald Mix, producenter
- Let's Get Lost - Bruce Weber och Nan Bush, producenter
- Promises to Keep - Ginny Durrin, producent
- Who Killed Vincent Chin? - Renee Tajima and Christine Choy, producenter
- 1989 Det ständiga hotet: AIDS - Robert Epstein och Bill Couturié, producenter
- Adam Clayton Powell - Richard Killberg och Yvonne Smith, producenter
- Crack USA: County under Siege - Vince DiPersio och William Guttentag, producenter
- Erövringen av rymden - Al Reinert och Betsy Broyles Breier, producenter
- Super Chief: The Life and Legacy of Earl Warren - Judith Leonard och Bill Jersey, producenter
1990-talet
- 1990 American Dream - Barbara Kopple och Arthur Cohn, producenter
- Berkeley in the Sixties - Mark Kitchell, producent
- Building Bombs - Mark Mori och Susan Robinson, producenter
- Forever Activists: Stories from the Veterans of the Abraham Lincoln Brigade - Judith Montell, producent
- Waldo Salt: A Screenwriter's Journey - Robert Hillmann och Eugene Corr, producenter
- 1991 I stjärnornas skugga - Allie Light och Irving Saraf, producenter
- Death on the Job - Vince DiPersio och William Guttentag, producenter
- Doing Time: Life inside the Big House - Alan Raymond och Susan Raymond, producenter
- The Restless Conscience - Hava Kohav Beller, producent
- Wild by Law - Lawrence Hott och Diane Garey, producenter
- 1992 The Panama Deception - Barbara Trent och David Kasper, producenter
- Changing Our Minds: The Story of Dr. Evelyn Hooker - David Haugland, producent
- Fires of Kuwait - Sally Dundas, producent
- Liberators: Fighting on Two Fronts in World War II - William Miles och Nina Rosenblum, producenter
- Music for the Movies: Bernard Herrmann - Margaret Smilow och Roma Baran, producenter
- 1997 Den långa resan hem - Rabbi Marvin Hier, Richard Trank
2000-talet
- 2000 Into the Arms of Strangers: Stories of the Kindertransport - Mark Jonathan Harris, Deborah Oppenheimer
Källa
|